آخرین اخبار از وضعیت پدیده/ ثروتی: دولت قبل وعده های بیخود داده بود

آخرین اخبار از وضعیت پدیده/ ثروتی: دولت قبل وعده های بیخود داده بود

موسی الرضا ثروتی، نماینده بجنورد در گفتگو با قدس آنلاین: بعد از اردیبهشت ماه بود که مردم به من مراجعه کردند و گفتند که ۱۵۰۰ میلیارد تومان سهام خریدند و اکنون سرشان کلاه رفته و این سهامشان نقد نمیشود ؛ بخاطر همین بود که به مشهد آمدم  برای بازدید از پروژه پدیده رفتم و انجا را دیدم ، من فقط همان زمان به پدیده رفتم وشنیدم که خیلی از نمایندگان مجلس ومقامهای مسوول قبلا اینجا امده اند و مراسمهای زیادی را دراینجا برگزار کرده اند.

***دولت قبل وعده های بیخود داده بود

ثروتی خاطرنشان کرد: دراین بازدید پهلوان هم که مدیر عامل بود امد وگفت که دادستان جلوی کارمن را گرفته و نمیگذارد کار کنم تا پول مردم را بدهم ، من هم با دادستان مشهد تماس گرفتم که چرا جلوی کارپهلوان راگرفته واو هم توضیح داد که قیمت سهام را بادکنکی بالا برده است.

وی با بیان اینکه بعد از این بود که نمایندگان سه استان را دعوت کرده ومسوولان پدیده را هم آوردیم توضیح بدهند اظهار داشت : پهلوان و ریاحی امدند وتوضیح دادند و نمایندگان مشهد هم گفتند که با دادستان و استاندار خراسان رضوی مذاکره کردیم و مشکل اصلی این است که اینها نمیتوانند به کارشان ادامه دهند چون بدون مجوز کار کردند و حالا هم نمی شود بدون مجوز ادامه داد.

ثروتی گفت : اینجا بود که فهمیدم مشکل کار از دولت قبل بوده است؛ مسوولان دولت قبل که گویا با پهلوان رابطه خوبی داشتند به او گفتند که تو برو کارت را بکن ما خودمان مجوزت را درست می کنیم و بوقتش بهت مجوز را می دهیم و کار شروع شده است ودر آن زمان کسی هم به کار اینها کاری نداشته و حالا که دولت عوض شده ماجرای مجوز رو شده است .

نماینده مردم بجنورد درمجلس افزود: دوتا مشکل دراین پرونده بود یکی ساخت وساز بدون مجوز وتغییر کاربری و دیگری فروش سهام خارج از بورس که باید مسوولان دولت قبل درباره اینکه چرا بوقتش جلوی کار رانگرفته اند پاسخ بدهند .چرا که طبق قانون برنامه پنجم از سال ۹۰ باید تمامی کسانی که قصد دارند نسبت به انتشار اوراق بهادار اقدام کنند باید از طریق بورس اوراق بهادار وارد شوند و عدم ثبت دربورس تخلف محسوب می شود و معاملات این اوراق هم باید فقط از طریق بورس انجام شود و معاملات خارج از بورس تخلف است که هردوی این موارد درپدیده رخ داده است .

***وزیر اقتصاد قبلی باعث شد مردم ضرر کنند

این نماینده مجلس تصریح کرد: درهر صورت وزیر اقتصاد و دارایی باید جلوی کار اینها را می گرفته که وزیر وقت اینکار را نکرده و وزیر اقتصاد فعلی هم خیلی به موضوع ورود نکرده تا جایی که دادستان وارد کارشده و به تخلفات آنها پایان داده است.

وی با بیان اینکه از ۴ وزیر اقتصاد، اطلاعات ، دادگستری و کشور بابت پرونده پدیده سوال کردم یاداورشد:به وزیر اطلاعات گفتم شما چشم وگوش نظامید چرا باید سکوت کنید تا مردم مغبون و متضرر شوند ؛ بیایند تجمع کنند برای پولشان و کار بجایی برسد که ۱۳۰هزار سهامدار به خیابانها بریزند و بحران اجتماعی در شهری مثل مشهد یا تهران درست شود و اقای وزیر هم یکسری توضیحات داد که بنده را قانع نکرد.

ثروتی افزود: وزیر دادگستری هم گفت که درزمانی که رییس سازمان بازرسی بودم تخلفات زیادی که در پدیده انجام شده بود را طبق پرونده و گزارشش به دولت احمدی نژاد دادم که انها هیچ ترتیب اثری به گزارش من ندادند.

نماینده مردم بجنورد با اشاره به نگارش نامه به رییس مجلس با ۳۵ امضا گفت : دراین نامه به رییس مجلس گفتیم که اگر مساله پدیده حل وفصل نشود استیضاح سه وزیر کشور، دادگستری و اقتصاد را به اجرا خواهیم گذاشت که اقای ابوترابی از طرف رییس مجلس جلسه گذاشت و نامه برای پیگیری به وزیر کشور ارجاع شد.

این نماینده با بیان اینکه پیگیریهای بنده و چند نماینده دیگر منجر به تشکیل جلسه ای در وزارت کشور با حضور وزیر اقتصاد وبانک مرکزی و معاون دادستان کل و استاندار خراسان رضوی و نمایندگان پدیده شد تصریح کرد: دراین جلسه معاون وزیر کشور گزارشی داد که بر اساس ان بخشی از بدهی های پدیده ۴ هزار میلیارد تومان سهام مردم با قیمت ۱۲ هزارتومان؛ ۸۰۰ میلیارد تومان بدهی به موسسه میزان و برخی تعهدات دیگر بود که درمجموع به رقمی حدود ۶هزار میلیارد تومان بالغ می شد و درمقابل این مقام مسوول گفت که درصورتی که مجوزها به پدیده داده شود تا پروژه هایش را به پایان برساند براساس یک حسابرسی که هنوز تایید نشده ۱۲هزار میلیارد تومان ارزش خواهد داشت ؛ ولی درصورتی که بخواهیم درشرایط فعلی قیمت گذاری کنیم که دو پول سیاه هم ارزش ندارد.

***نمایندگان مجلس نبودند پدیده حالاحالا پرونده بود

وی با بیان اینکه بعد از این جلسه بازهم پرونده را پیگیری کردم که گفتند از ریاست جمهور ارجاع داده شده به معاون اول تا درکمیسیون مفاسد اقتصادی مورد بررسی قرا رگیرد خاطر نشان کرد: از یکی از نمایندگان مجلس که عضو ستاد مبارزه بامفاسد بود پیگیری کردم که پرونده پدیده به کجا رسید و او گفت که حالا حالا کار دارد و زمان زیادی می برد تا پرونده ای دراین ستاد به نتیجه برسد و این همه درحالی بود که هرروز نه تنها مردم حوزه انتخابیه که بخاطر یک مصاحبه حالا مردم از تمام نقاط کشور با من تماس گرفته و خواستار ارایه پاسخی روشن بودند.

وی اظهارداشت : درهمین زمان برخی مقامهای قضایی نیز درمصاحبه هایشان گفته بودند که نمایندگانی که درباره پدیده مصاحبه می کنند و خبرهای خوش به مردم می دهند دنبال رای هستند که من و چند نماینده دیگر بشدت اعتراض کردیم به این مساله و بخاطر همین جلسه ای با دادستان گذاشتیم وگفتیم که پیگیری ما بخاطر درخواست جدی و فراوان مردمی است که پولشان دراین پرونده برباد رفته است.

ثروتی با اشاره به اینکه درعین حال این جلسات نتیجه ای برای مردم پول نمی شد و کار فرسایشی شده و هرهفته به هفته بعد حواله داده می شد گفت : وقتی دیدم با این روش کار پیش نمی رود استیضاح وزیر اقتصاد را کلید زدم تا شاید موضوع جدی تر پیگیری شود که گفتند موضوع حل شده و مصوبه شورای عالی امنیت ملی درباره پدیده شامل ۱۶ ماده است که ابلاغ شده و این پروژه باید مجوزها را گرفته و وارد بورس شود و ادامه کارش را از طریق بورس دنبال کند و سهامداران هم باید ازاین طریق به پولشان برسند. حتی گفتند که بنا براین مصوبه قرار شده که نهادهای دولتی مجوزها را با رعایت قانون به اینها بدهند و جریمه های مربوطه را فعلا نقد نگیرند تا کار راه بیافتد وهر وقت همه پول مردم را دادند انوقت جریمه های دولتی اخذ شود.

این نماینده مجلس یادآورشد : بنا براین مصوبه اگر مدیران شرکت پدیده از اجرای مصوبه استنکاف کنند یا توانایی اجرای انرا نداشته باشند باید خود دولت ورود کرده و با گماردن یک مدیر مصوبات را اجرا کرده ؛ پروژه را فروخته و پول مردم را بدهد و به همین دلیل بود که من به مردم گفتم پرونده بسته شده است چرا که تمام راههای پیگیری یک نماینده مجلس انجام شده و کار به پایان رسیده بود بعد از این دیگر نماینده مجلس نمی توانست درامور داخلی شرکتهای خصوصی دخالت کند که بفروشند یا نفروشند یا چگونه بفروشند یا به کی و چه قیمت بفروشند؛ ولی این به این معنی نیست که مردم به پول سهامشان رسیده اند یا شرکت پدیده کارش درست است و مردم حق ندارند اعتراض یا شکایت کنند .

***هنوز هم می شود شکایت کرد

وی افزود: حتی اگر مسوولان پدیده کار را به تاخیر بیاندازند و یا مقامهای دولتی استان نتوانند با مدیریت خود کار را به نتیجه رسانده ومصوبات شورای عالی امنیت ملی را اجرا کنند مردم می توانند دوباره به نمایندگان اعلام کرده وشکایت کنند تا به کمیسیون اصل ۹۰ بیاوریم یا حتی از طریق ماده ۴۹ و۲۳۶ دستگاهی که کوتاهی کرده را به کمیسیون مربوطه بکشانیم تا پاسخگو باشند.

موسی الرضا ثروتی تاکید کرد : چند روز قبل بخاطر همین پدیده و میزان با معاون و مشاور رییس جمهور درگیرشدم و کارمان به دعوا هم کشید که وی معتقد بود که شما دارید بخاطر همین شرکتها همه وزرا را به مجلس می کشید و من گفتم که تا به نتیجه نرسد موضوع را ول نمی کنم و پیله خواهم کرد چرا که ۵۰۰ میلیارد تومان پول مردم حوزه انتخابیه ام درپدیده و ۴۰۰ میلیارد تومان درمیزان است وخیلی از مردم کشور هم با من تماس میگیرند وتوقع دارند که موضوع را تا به نتیجه رسیدن ول نکنم.

***دادخواهی سهام‌داران پدیده از دادستان

درعین حال سهامدارن پدیده شاندیز که انگار دیگر از وعده های مسوولان استانی و کشور خسته شده اند پیگیری نمایندگان مجلس را هم موثر ومثمر نمیبینند خود دست بکارشده و با تجمع درتهران ومشهد خواستار احقاق حقوقشان شده اند.

سهام‌داران پدیده شاندیز با تجمع جلوی ساختمان اصلی پدیده شاندیز در تهران از دادستان خواستند به حقوق آن‌ها رسیدگی شود.

سهامداران پدیده خسته از انتظار چندین ماهه برای روشن شدن وضعیتشان، این روزها را در نگرانی بیشتر سپری می کنند.

جمعی دیگر از شاکیان سردرگم پدیده نیز ، با تجمع در مقابل استانداری خراسان رضوی خوستار تعیین تکلیف سهام و روشن‌شدن وضعیتشان شدند.

این سهامداران معترض که شعارنوشته‌هایی همچون «٩ ماه وعده شنیدیم اما عمل ندیدیم» و «جدی هستیم» نیز همراهشان بود، از مسئولان پدیده می‌خواستند تا به سوالاتشان جواب دهند.

سهامداران می‌خواهند که مسوولان پدیده در جمعشان حاضر شوند و در قبال سوالاتشان پاسخگو باشند، اما انگار این روزها دیگر کسی حاضر نیست در کافه پدیده دور پاتیناژ بنشیند و به حرفهای مردم گوش دهد یا پاسخ گوید!

از سوی دیگر سهامداران منتظر انتشار بیانیه سوم شرکت به منظور شفاف ‌سازی فعالیت‌ها هستند، آن‌ها دل پر دردی دارند از روزگاری که چندین ماه است به آنان سخت گرفته است.

***اخرین شایعات مدیران پدیده

در بین مدیران پدیده هم دو دستگی دیده می‌شود، ظاهرا عده ای که از چند ماه پیش همه گزینه های روی میز را پایین ریختند و روی سرمایه گذاری حساب کردند که هنوز دست به پول نشده، پس از رد سرمایه گذاران پیشنهادی دیگر راه حلی برای این مشکل پیدا نکرده اند. ایده ها و راه حلهای قبلی عملا بی ثمر شده اند و شاید به خاطر این باشد که نمی‌توانند به درستی به جمع بندی برسند.

اما بنا برشایعاتی که مدیران پدیده دوست دارند انها را اخبار نیمه رسمی بنامند فردی بنام اقبال که خودش را وکیل شرکت پدیده معرفی کرده  درباره اوضاع این شرکت گفته است :

“همون ابتدای ماجرا ب ما گفتن شما میتونید برید بورس و ما تعامل میکنیم تا زودتر برید و ما هم فکر کردیم روی قول اینها میشه حساب کرد و ۷ ماهه تعهد دادیم و گفتن ما مجوزها را میدیم ولی در عمل اینطور نشد

از ۴ ماه پیش و بعد از اینکه مجوزات را ندادن فهمیدیم که این پول را نمیتوانیم جور کنیم، هیچ شرکت و موسسه ای در ایران این حجم نقدینگی را ندارد، برای پاس شدن بدهی ها باید کنسرسیومی تشکیل می شد

گشتیم و سرمایه گذار بزرگی پیدا کردیم تا قوی باشد و تعداد اینها در ایران به تعدادانگشتهای یک دست هم نمیرسد، برای آمدن سرمایه گذار هم باید حسابهای داخلی بررسی گردد و هم خارجی، آقای گلرخسار و عدالتیان و کنسرسیومی از چین ترکیه و ایتالیا قراره با هم باشند، نقدینگی داخلی سرمایه گذار حدود ۷۰۰میلیارد بود و حساب ارزی حدود ۴ میلیون دلار پهلوان گفته حالا که شرکت واگذار شده تا قرون اخر پول مردم را باید بدهد

همه مجوزها گرفته شده و فقط جهاد مونده که اونو باید قاضی تکلیفشو مشخص کنه، مکانیزم پرداخت ما به اینصورت خواهد بود که تا اصل پول را ندهیم نمیتوانیم به کسی سود بدهیم.”

***نکته اخر

همه این اظهارات واین حرفها درحالی است که نه خبری از این سرمایه گذار میلیاردی است ونه خبری از پول و اگر این اقای میلیاردر هم پول داشت که مجتمع خودرا تکمیل میکرد تا اینکه بیاید وپدیده را به مبلغ چندهزار میلیارد تومان بخرد ….

انچه درعالم واقعیت رخ داده این است که مدیران شرکت پدیده حاضر نیستند از سودهای خود بگذرند و پروژه را به شخص دیگری واگذار کنند و هنوز امیدوارند که مردم خسته و ناامیده شده وحاضر شوند سهامشان را به ارزانترین قیمت ممکن بفروشند کاری که شرخرها با چکهای برگشتی می کنند ومابقی ماجراها از قبیل سرمایه گذار داخلی وخارجی و گلرخسار و عدالتیان وامثالهم هم برای وقت کشی و کش دادن وخسته کردن مردم است .

دراینجا ست که مقامات دولتی باید با تعیین یک مدیر موفق و کارکرده بعنوان مدیرعامل کاررا به دست او بسپارند تا دیون مردم را تمام وکمال پرداخت کرده و این پروژه را به سرانجام برساند.

1padide_adbanner

حسین

سلام میگن گلرخسار رفته و پهلوان هم راضی به فروختن نیست و میگه همه صبر کنن تا پروژه به بهره برداری برسه بعد پول همه را می دهم فقط این بین ریاحی بنظر می رسه می خواد پول مردم را بدهد و اختلاف همین است. دادستان هم که بی خیال ماجرا شده.

علی سرخسی

سلام لعنت خدا برهر چه کلاه برداره
چه خانواده هایی که این کلاه بردار از هم پاشوندخدا میدونه چی میشه


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *