امداد ۵۰۰ میلیاردی به شهر رویایی

امداد ۵۰۰ میلیاردی به شهر رویایی

شهرآرا – چندگانه توافقات برای پدیده، چندگانه‌ای که با خبری ازسوی دولتی‌ها مبنی‌بر توافق وزیر کشور با رئیس بانک مرکزی درباره تشکیل کنسرسیوم بانکی آغاز شده است و در ادامه نیز شهردار شاندیز در گفتگویی با شهرآرا خبر از توافق شهرداری با پدیده دررابطه‌با پایان‌کار و صدور آن در آینده‌ای نزدیک داد.

کنسرسیوم بانکی برای اعطای تسهیلات ویژه به شرکت پدیده‌شاندیز تشکیل و مقرر شد درصورت تحقق شرایطی کاملا مشخص، مبلغ ۵هزار میلیارد ریال تسهیلات، به شرکت پدیده‌شاندیز پرداخت شود.» چراغ توافقات پدیده‌ای پنجشنبه گذشته با این خبر که برروی پایگاه اطلاع‌سانی دولت قرار گرفت، روشن شد؛ خبری که به‌نقل‌از دین‌پرست، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور که حالا ریاست کارگروه ویژه پیگیری مسائل شرکت پدیده‌شاندیز چندی است به او سپرده شده، رسانه‌ای شد. آنچه رئیس کارگروه ویژه پیگیری مسائل شرکت پدیده‌شاندیز در گفتگوی خود، برای تکمیل این خبر ارائه داد، بیانگر به‌سرانجام‌رسیدن مذاکرات وزیر کشور و رئیس‌کل بانک مرکزی پس‌از برگزاری جلسات متعدد در طی ماه‌های گذشته بود.

به‌گفته دین‌پرست، با توافقات این دو مقام ارشد، کنسرسیوم بانکی با همراهی مدیران‌عامل شش بانک کشور برای اعطای ۵هزار میلیارد ریال تسهیلات، به شرکت پدیده‌شاندیز تشکیل می‌شود.

البته معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور در ادامه، نخستین شرط برای تشکیل کنسرسیوم بانکی برای پرداخت تسهیلات موردنظر را، ارائه طرح توجیه اقتصادی، فنی و مالی لازم ازسوی شرکت پدیده‌شاندیز، به بانک‌ها دانست.

ارائه طرح توجیه اقتصادی در انتظار نظر بانک مرکزی

رئیس کارگروه ویژه پیگیری مسائل شرکت پدیده‌شاندیز بااشاره‌به ارائه طرح توجیه اقتصادی اواخر هفته گذشته، اظهار کرد: طرح توجیهی موردنظر را شرکت پدیده‌شاندیز چهارشنبه گذشته ازطریق وزارت کشور برای بررسی و اعلام‌نظر به بانک مرکزی ارسال کرد تا با فراهم‌کردن سایر شروط اعلامی ازسوی بانک مرکزی و جلب‌نظر نهایی اعضای کنسرسیوم، این تسهیلات برای حیات‌دادن به پروژه متوقف‌شده پدیده استفاده شود. اما علی حامد‌مقدم، مدیر روابط‌عمومی شرکت پدیده در گفتگو با خبرنگار شهرآرا، درمورد جزئیات این توافق درباره کنسرسیوم بانکی و در پاسخ به این سوال که «آیا زمان مشخصی یا تغییری در عاملیت این کنسرسیوم بانکی که در جلسات قبلی بانک صادرات در نظر گرفته شده بود، شکل گرفته است یا نه؟» اظهار کرد: هفته گذشته، هیئت‌مدیره شرکت پدیده به‌منظور پیگیری مقدمات کنسرسیوم و اتاق مبادلات به تهران سفر کرد و دراین‌رابطه نیز جلساتی در این حوزه برگزار شد. بااین‌حال ما نیز همین خبر را مبنی‌بر توافق تشکیل کنسرسیوم بانکی داریم اما هنوز جزئیات تشکیل اعلام نشده است.وی متذکر شد: اصل کنسرسیوم مشکل نیست؛ چراکه موضوع کنسرسیوم بانکی مربوط به مصوبات مردادماه سال جاری است؛ بنابراین مقرر شد در هفته گذشته، این موضوع در جلسات برگزارشده، نهایی شود.حامدمقدم افزود: بااین‌حال اجرای این مصوبه و تشکیل آن منوط به فراهم‌شدن شرایط و ملزوماتی بود که از مهم‌ترین ملزومات آن می‌توان به تامین وثایق و ارائه طرح توجیه اقتصادی اشاره کرد.

ارائه وثیقه‌ها منوط به همکاری شهرداری در ارائه پایان‌کار

مدیر روابط‌عمومی شرکت پدیده در ادامه از آماده‌شدن طرح توجیه اقتصادی خبر داد و گفت: اما درمورد ارائه وثایق لازم باید به این موضوع اشاره کرد که تامین این وثیقه‌ها منوط به ارائه پایان‌کار ازسوی شهرداری شاندیز است.

حامدمقدم در پاسخ به سوالی مبنی‌بر زمان ارائه وثایق لازم برای تشکیل کنسرسیوم بانکی، عنوان کرد: زمان صدور پایان‌کار در اختیار شهرداری است و بر این مبنا، تسریع در ارائه پایان‌کار برای تامین وثیقه‌های موردنظر در اختیار هیئت‌مدیره پدیده‌شاندیز نیست.

به‌گفته وی، هر زمان که شرایط پایان‌کار نهایی شود، این موضوع برای تشکیل کنسرسیوم و ارائه وثایق موردنیاز در اختیار مسئولان قرار می‌گیرد.

مدیر روابط‌عمومی شرکت پدیده بااشاره‌به زمان‌بربودن ارائه پایان‌کار، افزود: با درنظرگیری ضرورت ارائه پایان‌کار، شورای‌شهر و شهرداری شاندیز قول دادند تا در جلسه پنجشنبه (۲۵آذرماه) وضعیت صدور پایان‌کار را نهایی کنند که جزئیات آن را بهتر است از شهرداری و شورای‌شهر بپرسید.

حامدمقدم درمورد جزئیات تشکیل اتاق مبادلات و جلسات برگزارشده دراین‌باره نیز گفت: باتوجه‌به تاکیدات وزارت کشور، مقرر شد بورس در معرفی کارگزار مساعدت لازم را با شرکت پدیده داشته باشد. بااین‌حال هنوز به نهایت همکاری که سبب نتیجه شود، نرسیدیم و در هفته پیش‌رو این جلسات تا فراهم‌شدن مقدمات ادامه خواهند یافت.

توضیحات شهردار شاندیز از توافقات پایانی برای پایان‌کار

اما تورج سلطانی، شهردار شاندیز در گفتگو با شهرآرا درباره ارائه جزئیات جلسه پنجشنبه گذشته درمورد پایان‌کار پدیده‌شاندیز، در ابتدا خواستار آن بود که جزئیات ازسوی مسئولان پدیده اطلاع‌رسانی شود، اما در ادامه تنها به بیان این نکته بسنده کرد که توافقات خوبی صورت گرفته است.

شهردار شاندیز در ادامه، بااشاره‌به آنکه تاکنون جلسات بسیاری در این حوزه با مسئولان پدیده برگزار شده است، افزود: در مجموع، برایند جلسات خوب بوده و توافقاتی نیز انجام شده است.

وی در پاسخ به زمان نهایی برای صدور پایان‌کار پدیده اظهار کرد: صدور پایان‌کار منوط به توافق نهایی پدیده با شهرداری و شورای اسلامی شهر است و دراین‌رابطه نمی‌توان زمانی ارائه داد اما به‌زودی‌زود این توافق نهایی خواهد شد.شهردار شاندیز ارائه توافقات صورت‌گرفته را بار دیگر منوط به نهایی‌شدن توافقات میان شهرداری، شورای‌شهر و پدیده دانست و متذکر شد: شورای‌شهر و شهرداری شاندیز، شرکت پدیده را جدا از این شهر نمی‌دانند و معتقد هستند که پیشرفت شاندیز و پدیده باید توأم با یکدیگر صورت پذیرد.

سلطانی در پاسخ به این سوال که «آیا این به‌زودی‌زود که برای پایان‌کار پدیده به آن اشاره شد، تا اوایل دی‌ماه نهایی می‌شود؟» گفت: اگر دیدگاه من را بپرسید که دوست داریم همین فردا این موضوع شکل بگیرد؛ چراکه هرچه‌زودتر مشکلات پدیده برطرف شود، شرایط برای این پروژه و مردم بهتر است، اما دراین‌رابطه نباید حق مردم شاندیز نادیده گرفته شود.


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *