نماینده مشهد: اگر همه دستگاه‌ها تکلیفشان را انجام می‌دادند، سهامداران پدیده به این شرایط مبتلا نمی‌شدند

نماینده مشهد: اگر همه دستگاه‌ها تکلیفشان را انجام می‌دادند، سهامداران پدیده به این شرایط مبتلا نمی‌شدند

رصد – در کشور ما و به تبع استان خراسان رضوی مشکلات اقتصادی بیشتر از آن که یک موضوع تخصصی باشد، یک موضوع سیاسی و مدیریتی است. به طور نمونه ماجرای شرکت‌های سهامی و موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز امروزه کلاف پیچ در پیچی شده است که هر گوشه آن را دست بزنی، از جایی صدایی بلند می‌شود. صدایی که مطالبات و ملاحظات خاص خود را دارد. وجود همین چند صدایی در مدیریت عالی هر استان سبب شده وضعیت اقتصادی هر استان نسبت به استان دیگر تفاوت داشته باشد. امروزه خراسان رضوی با وجود بارگاه رضوی و کریدور بودن منطقه در حوزه سرمایه‌گذاری از سایر مناطق وضعیت نامناسبتری دارد. برای ریشه یابی علت این موضوع سراغ اقتصادی‌ترین نماینده مشهد و استان در مجلس شورای  اسلامی، دکتر محمد حسین بحرینی رفتیم اما پاسخ‌های این استاد بیشتر از آن که اقتصادی باشند، ناظر به مدیریت استان بود. مدیریتی که به اعتقاد وی به جای توسعه محور بودن، سیاست محور است.
در ادامه گفت‌وگوی تفضیلی و اختصاصی رصد با حجت الاسلام دکترحسین زاده بحرینی منتشر می شود.

مسئولان دولتی و قضایی، چه سابق و چه فعلی، می‌گویند که ما از همان ابتدای فعالیت پدیده هشدارهای لازم را داده‌ایم. حتی از تهران پیگیر مسئله بود‌ند و اعلام‌شده بود که این شرکت مجوزهای لازم را ندارد؛اما چرا همه این اقدامات، اقدام مؤثر نبوده است؟

برخلاف آنچه گفتید، معتقد هستم هشدارهای لازم و مؤثر داده نشده و پیشگیری‌های لازم که در زمان خودش باید انجام می‌شده، انجام‌نشده است. معنای حرف من این نیست که برخی دستگاه‌ها متوجه اتفاق در شرف تکوین پدیده نبودند و اقدامات پیشگیرانه را در حد و قواره خودشان انجام نداده‌اند. حتماً دستگاه قضایی و اطلاعات اقداماتی داشته‌اند. من، خودم در مجلس شاهد بودم در همان اوایل و قبل از بحرانی شدن موضوع پدیده، دو نفر از نمایندگان مشهد، آقایان کریمی و بنی‌هاشمی طرح سؤال از وزیرداشتند البته سؤالشان به صحن کشیده نشد، ولی نشان می‌داد که پیگیر قضیه هستند. البته این دو نماینده تنها نبودند و از سوی دیگر نمایندگان مشهد، حمایت می‌شدند.

این‌که گفتم با صحبت شما موافق نیستم و معتقدم اقدام مؤثری واقع نشده است به این دلیل است که برآیند اقدامات باید تحلیل بشود. ممکن است برخی از دستگاه‌ها برای پیشگیری از بحران پدیده اقداماتی انجام داده‌باشند، که داده‌اند، اما در همان زمان دستگاه‌های دیگری اقدامات سنگین‌تری انجام داده‌اند که باعث شده اقدامات پیشگیرانه یا بازدارنده مؤثر نیفتد.

امروز که ما بحث را مرور می‌کنیم، باید برآیند کلیه اقدامات مسئولان را یکجا ببینیم، در مجموع، کفه اقدامات پیشگیرانه و بازدارنده سنگین‌تر از اقداماتی که تخلف در پدیده را توجیه یا حتی تشویق می‌کرد، نبود؛ قطعاً رسانه‌ها و مسئولان محلی و بعضی مسئولان ملی، پدیده را پدیده کردند؛ یعنی تصور این‌که یک شرکت، خودش به‌تنهایی و بدون هیچ‌گونه ارتباط و هیچ‌گونه پشتیبانی استانی و ملی توانسته باشد این کار سنگین را انجام بدهد و در دل آن تخلفات متعدد هم به وقوع بپیوندد، تصور ساده‌انگارانه‌ای است.

بنابراین من در پاسخ سؤال شما می‌گویم اتفاقاً اگر همه دستگاه‌ها تکلیفشان را انجام می‌دادند، نه هیئت‌مدیره پدیده دچار این مشکلات می‌شد، که آن‌ها هم بخشی از این جامعه و اقتصاد هستند؛ نه سهامداران به این شرایط مبتلا می‌شدند؛ و نه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان آسیب می‌دید.

همه این‌ها معلول این است که دستگاه‌هایی که وظیفه رصد اتفاقات را دارند، به‌موقع عمل نکردند و بعضی از آن‌ها علیرغم این‌که حتماً اطلاعات کافی به آن‌ها می‌رسید، اما عمداً از تخلفات چشم‌پوشی کردند برای این‌که این پروژه ادامه پیدا کند. الآن واقعاًدرصدد نیت خوانی نیستم، چه‌بسا بسیاری از آن‌ها با نیت خیرخواهانه این کار را کردند. شاید با خود گفته‌اند که اگر بخواهند در روال قانونی پروژه را پیگیری کنیم به ثمر نمی‌رسد. یکجاهایی بایستی چشممان را ببندیم، یکجاهایی تخلفات را نادیده بگیریم، یکجایی به یک مسئول میانی توصیه کنیم که شما هم چشمت را ببند، دقیقاً همین اتفاقات افتاد که مجموعش پدیده‌ای شد که امروز برای جمع‌کردنش دچار مشکل هستیم.

کوروش۹۴

جناب نماینده شما و امثال شما اگر دوسال پیش سرتونو توبرف نکرده بودید کار به اینجا نمیرسید که دادستان به اون شکل هجمه بیاره و الان معاون وزیر با پوزخند به مالباختگان بگه جرایمتون تثبیت شد پس شادباشید و منتظر اعلام باقی جرایم زوری بمانید!!!!!!! مغولان مال اموال مردمرو بردند و سوزاندند و آتش زدند,اون وقت شما یا بعضی دیگه از نماینده ها هر از چند گاهی مطلبی در باب علل موضوع مینویسید,به جای این مطالب باید از ظرفیتهای قانونی واجراییتون استفاده میکردید بر علیه مغولان اما در اوایل هجمه نمایندگان جیکشون در نیومد ونظاره گر این بودندکه ببینند باد از کدام سمت میاد که اون سمتی برن,سیستم در این ماجرا خطا کار بود و یک شخص یا ارگان مقصر نیست,الان حدود ۸۰۰۰ میلیارد تومن ارزش سهام مردمی شده,چگونه این برگشت خواهد داده شد؟ با شو و نمایش و درخواست به ماندن؟ یا جمله خنده داره با ساخت و ساز قیمت بالا میره یا مردم نمیفروشن؟؟؟؟؟؟؟؟ چرا سعی در چپ کردن بدیهیات بازار رو دارید,۸۵ درصد سهام پدیده که حدودا ۸۰۰۰میلیارد تومن میشه از آن مردم است,یعنی الان سهامدار عمده مردم هستند که هیچ هدایتی ندارند و به صورت یک توده ۱۳۰۰۰۰نفری به دور خود میچرخند,تمام این بیانیه ها و اقدامات در نبود سرمایه گزار عمده بی ارزش است و ادامه چپاول مغولان میباشد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *