دهقان خواستار شد؛ جلوگیری از تضییع حقوق مردم شاندیز

دهقان خواستار شد؛ جلوگیری از تضییع حقوق مردم شاندیز

نماینده مردم طرقبه و چناران در مجلس در نامه‌ای به رئیس کل دادگستری استان خراسان رضوی خواستار رسیدگی در راستای جلوگیری از تضییع حقوق مردم شاندیز شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس،‌ محمد دهقان نماینده طرقبه،‌ چناران و شاندیز در مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به حجت الاسلام والمسلمین مظفری رئیس کل دادگستری استان خراسان رضوی خواستار رسیدگی در راستای جلوگیری از تضییع حقوق مردم شاندیز شد.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

حجت‌الاسلام و المسلمین مظفری

ریاست محترم کل دادگستری استان خراسان رضوی

سلام علیکم

با احترام پیرو نامه شماره ۹۵۱۵۶۲۲۹ مورخ ۲۴/۹/۱۳۹۵ متاسفانه معاون محترم وزیر کشور و استاندار محترم خراسان رضوی در جلسه‌ای با حضور نماینده محترم دادگستری، شهردار و شورای شهر شاندیز را تحت تاثیر فضای جلسه قرار داده و آنها را در عمل وادار به امضای صورت جلسه‌ای کرده‌اند که در صورت اجرای آن حقوق مردم نسل امروز و نسل‌های آینده منطقه شاندیز ضایع می‌شود.

اولا مهم‌ترین اهرم شهرداری شاندیز صدور پاپانکار است که با وعده‌های معلوم و نامعلوم شهرداری شاندیز را موظف کرده‌اند که ظرف یک هفته براساس مصوبه ۱۶ بندی (شاک) برای حدود ۹۰۰ هزار متر بنا که شامل بناهای تکمیل شده و اسکلت‌بندی‌های رها شده می‌شود پایانکار صادر کند، که این الزام مطابق موازین قانونی به نظر نمی‌رسد.

ثانیا با اینکه مطابق رای کمیسیون ماده ۱۰۰ و عوارض تعیین‌شده توسط شهرداری، طلب این نهاد عمومی از شرکت پدیده ۹۴۸ میلیارد  تومان است و در صورت جلسه مورخ ۲۴/۹/۱۳۹۵ فرمانداری طرقبه شاندیز «که با حضور نماینده پدیده برگزار شد» مبلغ مذکور قید گردیده است، با این حال در جلسه مورخ ۱/۱۰/۱۳۹۵ با اصرار مدیران محترم فوق‌الذکر و اعضای هیات مدیره پدیده» صورت جلسه مذکور لغو و طلب شهرداری شاندیز در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است و گویا شرکت پدیده و مدیران محترم مذکور در پی کاهش ۹۴۸ میلیارد تومان طلب شهرداری به ۴۰۹ میلیارد تومان بوده اند. روشن است مطالبات شهرداری که در گذشته و با نظر کارشناسان ذیربط صورت جلسه گردیده است نمی‌تواند به موجب جلسه‌ای مدیریتی به کمتر از نصف کاهش یابد و در صورتی که دلایل قانونی برای کاهش مطالبات وجود دارد باید مدارک آن در جلسه‌ای کارشناسی و بدون فشار و تهدید مورد بررسی قرار گیرد.

ثالثا علاوه بر اینکه طلب واقعی شهرداری شاندیز با این صورت جلسه دچار ابهام شده است هیچ تضمینی برای اجرای همان تعهدات پذیرفته شده شرکت پدیده در قبال صدور پایانکار پیش‌بینی نشده است به عبارت دیگر شهرداری شاندیز موظف شده است ظرف یک هفته پایانکار بناهای پروژه را صادر کند اما طرف مقابل متعهد به سپردن وثیقه و تضمین بابت دین خود نشده است. روشن است  امضای مدیران محترم دولتی که هر لحظه ممکن است تغییر یابند نمی‌تواند به عنوان تضمین تلقی شود و شهرداری شاندیز نمی‌تواند بدون اخذ وثیقه و تضمین کافی و دریافت پاسخ استعلامات از سایر مراجع قانونی نسبت به صدور پایانکار اقدام و حقوق مردم شاندیز را ضایع نماید.

رابعا سهام پدیده که قرار است بابت بخشی از طلب شهرداری شاندیز به این شهرداری واگذار گردد به قیمت مصوب ستاد که سه هزار و سیصد و هفتاد و پنج تومان است محاسبه شده است در حالی که قیمت سهام پدیده بسیار پایین‌تر از قیمت مذکور است. بدهیی است هیچ طلبکاری حاضر نخواهد شد بابت طلب خود سهام شرکتی فروپاشیده را به حدود دو برابر قیمت روز تقبل کرده و تا دو سال و نیم قادر به فروش آن نباشد.

خامسا در قسمت بعدی صورت جلسه آورده است: «تتمه طلب شهرداری در قالب واگذاری از املاک شرکت رد تناسب اتمام عملیات عمرانی (بهره‌برداری کامل) با نرخ کارشناسی هیات منتخب قوه قضاییه واگذار گردد» در خصوص این قسمت از صورت جلسه نیز نقدهای جدی وجود دارد؛

اول اینکه از عبارت «تتمه طلب» استفاده می‌شود که گویی دیگر مبلغ زیادی شرکت پدیده به شهرداری شاندیز بدهکار نیست.

دوم اینکه «واگذاری املاک به تناسب اتمام عملیات عمرانی و بهره‌برداری کامل» عبارت مبهمی است و شاید این گونه برداشت شود که فعلا شهرداری به صورت غیرقانونی نسبت به صدور پایانکار برای ساختمان‌های نیمه تمام اقدام کند و هر گاه کامل شد از محل همان املاک طلب شهرداری تهاتر گردد. علت اینکه شرکت پدیده حاضر نیست بابت بخشی از مطالبات شهرداری بخشی از املاک خود را به قیمت کارشناسی واگذار کند چیست؟ چرا وصول مطالبات شهرداری به صورت سوال برانگیزی به آینده موکول شده؟ و در قبال اقدام نقد شهرداری هیچ مالی به شهرداری شاندیز منتقل نشده؟ و همه چیز به آینده نامعلوم موکول شده است؟

سوم اینکه هیات منتخب قوه قضاییه، با محوریت کارشناس مذکور در صورت جلسه، چندین بار اموال و املاک پدیده را ارزیابی کرده‌اند و قیمت‌گذاری هر بار به صورت فاحش با قیمت‌گذاری بعدی تفاوت دارد و موکول کردن واگذاری املاک پدیده بابت طلب شهرداری به ارزیابی مبهم زمینه اختلافات بعدی را فراهم می‌کند.

چهارم اینکه صورت جلسه به گونه‌ای نوشته شده است که می‌تواند طلب شهرداری بابت عوارض را دستخوش تغییر کرده و نرخ مصوب ستاد تدبیر ملاک عمل قرار گیرد که به نظر می‌رسد این قسمت از صورت جلسه نیز اختلافات و مشکلاتی را در آینده ایجاد می‌کند.

متاسفانه براساس اعلام حاضرین در جلسه، نماینده دادگستری در میان سکوت همراه با رضایت برخی دیگر از مسئولان با نوعی تهدید، شهرداری و شورای شهر را وادار به امضا صورت جلسه‌ای کرده‌اند که به دلیل ابهامات متعدد حقوق مردم شاندیز تضییع می‌شود و اگر امروز شهرداری شاندیز تنها اهرم در اختیار خودش را که صدور پایانکار است از دست بدهد مطالبات قانونی مردم شاندیز دچار ابهام گردیده و به راحتی قابل وصول نخواهد بود.

در پایان به عرض می‌رساند جنابعالی پیش از همه واقف هستید اینجانب از ابتدای بحران پدیده معتقد به ضرورت اهتمام جدی مسولان ذیربط برای حل مشکل سهامداران پدیده و راه‌اندازی پروژه آن بوده و هستم و به همین منظور جلسات متعددی با جنابعالی و استانداری و مسئولان کشوری به تنهایی یا با حضور نمایندگان محترم برگزار کردم و اقدام دستگاه های اجرایی برای به حرکت درآوردن چرخ پدیده و حل مشکل سهامداران و طلبکاران را امری ممدوح و شایسته می‌دانم اما این اقدامات دیرهنگام نباید با نوعی شتابزدگی و تصمیمات غیرقانونی و غیرکارشناسی همراه باشد و نیز نباید به قیمت از بین رفتن حق بخشی دیگر از مردم تمام شود.

لذا با توجه به موارد فوق صورت جلسه ۱/۱۰/۱۳۹۵ را غیر منطقی و غیرقانونی دانسته و معتقدم شهرداری و شورای شهر شاندیز نمی‌توانسته‌اند با امضای چنین صورت جلسه غیرقانونی و مبهم آنهم در فضایی نامتوازن و احتمالا رعب انگیز حقوق نسل امروز و نسل‌های آینده منطقه شاندیز را ضایع کنند. بدیهی است مطابق قانون پیشنهاد شرکت پدیده و مدیران محترم باید در جلسه‌ای مجزا و‌ آرام در شورای شهر شاندیز مطرح و در صورت تصویب آن، مطابق قانون امکان اعتراض به مصوبه توسط فرمانداری وجود داشته باشد.

با توجه به موارد فوق مقتضی است دستور فرمایید تا زمانی که ابهامات متعدد صورت جلسه مذکور برطرف نشده است شهرداری شاندیز از صدور پایانکار خودداری نماید.

ضمنا به پیوست نامه بعضی از اعضای شورای شهر شاندیز که از تهدیدها و تحقیرهای برخی اعضای جلسه صدرالاشاره گلایه کرده و از اینجانب استمداد نموده‌اند تقدیم می‌گردد.

عباس

آیا نماینده محترم و اعضای محترم شورا شهر و شهرداری شاندیز آگاه نیستند که حتی اگر یک ریال هم از این نوع پروژه ها دریافت نکنند، اینگونه طرح ها برای شهر شاندیز به چه میزان سود به همراه می آورد. عجیب است بجای اینکه این مسئولین محترم به سرمایه گذاران التماس کنند که بیایند و با تمهیدات و تخفیفات مسئولین شهر شاندیز در این شهر سرمایه گذاری نمایند خود آمده اند و چوب لای چرخ پروژه ملی که برای آن شهر درآمد سرشار تا نسل ها فراهم می کند بگذارند و از شرکتی که به زمین بی درایتی مسئولین امر خورده برای خود نمدی فوری و ظاهری و مستقیم فراهم کنند به جای آنکه برای خود و نسلهای آینده ی این شهر درآمدی باقی و مستمر ایجاد کنند. عزیزان کمی دوراندیش باشید!!!!!!!

کوروش۹۴

نامه دهقان,دری دیگر از درهای پدیده روی مالباختگان گشود وحاوی مطالب و اطلاعاتیست که گوشه ای دیگر از زوایای پنهان ماجرارونشون میده,در مورد نقش دهقان و سایر دوستانش در مجلس در گذشته مطالبی نوشتم ,خلاصه اینکه,این شخص در دورانهای مختلف,نقشها و نظرات مختلفی داشت و یک ایده و نظر نداشت که بشه گفت موافق ویا مخالف مالباختگان است!!! یکجور دوگانگی همواره بااین شخص بوده نه به خاطر نوشتن نامه!!! نه ,در گذشته هم همینها رو در موردش نوشتم ,حتی زمانی که از پدیده حمایت میکرد!!! چون سمتی که باد میوزد ,این شخص میرفت!!! اول هجمه با دادستانی بود ,بعد معتدل شد بعد با مالباختگان شد ,زمان انتخابات جلسه میزاشت با مالباختگان و در نهایت به مکتب شاندیز پیوست!!! مکتبی که خواستگاه امثال ایشانست,در مورد مکتب شاندیز که در مقابل مالباختگان است ,قبلا کمی توضیح دادم و در آینده با نمود بیشتر این مکتب,ارزیابی و شناخت بیشتری از آن خواهیم داشت,تو فیلمهای راز بقا دوستان دیده اند وقتی حیوانی از پا درمیاید,لاشخورها مدل به مدل سروکلشون پیدا میشه ,بعضا با وجود فراوانی غذا,همدیگر را میدرند!!! الان هم ارگانها به مرحله تقسیم رسیده اند,و الان سر تکه تکه کردن به همدیگر میپرند!!! به همین سادگی!!! دهقان جزومکتب شاندیز است و راستای اهداف ومنافع آن گام برمیدارد و از طرفی در طیف مخالف دولت هم هست ودر پی زدن دو هدف بایک تیراست!!

قیامت

نمیدانم از فرط تعجب کدامین الفاظ و لغات را بکار گیرم جناب نماینده احتمالا دلسوز و عاقل و دانا و خداترس ایا اگر این بناها و پروژه ویران شود نسل حال و آینده شاندیز به خیری میرسند این پروژه در اینده تماما خیر وبرکت برای مردم ان دیار خواهد بود با فرض وجود برخی اشکالات در این گونه صورت جلسات آیا نباید اهم فی الاهم کرد خطرات این ور موضوع در حوزه های مختلف سیاسی امنیتی و اجتماعی و هزینه سنگینی که بر دوش حاکمیت و نظام از این بابت قرار داده شده را چکار باید کرد؟!!چگونه جوابگوی خون شهیدان که پشتوانه این نظام هست را خواهید داد ایا باید نماینده مردم اینقدر در تشخیص ضعیف باشد بهتر است کمی به فکر هراس روز قیامت مان باشیم و …

کیان

زمین های کشاورزی متری ۱۰ هزار تومن به واسته پدیده شد متری خدا تومن،بعد آقا به نام دفاع از حقوق مردم شاندیز میخواد برا شهرداری پول جمع کنه

سهامداری از این دنیا

این آقا نمی دانم منظورش از مردم چه کسانی هستند. اگر شهر داری باید نقد مطالبات خودش را دریافت کند و یا پایان کار صادر ننماید پس تکلیف این همه سهامدار بی گناه که دو سال بلاتکلیف هستند چه می شود.؟ آیا واقعا این آقا نماینده مردم هستش؟ و واقعا مدافع حقوق مردم هستش با این نامه ای که نوشته اند.؟ همین سنگ اندازی های این آقایان باعث شده که بعد دو سال سهام داران بلاتکلیف باشند. یکی نیست به این آقا بگه اگر قیمت سهام اینقدر نیست پس چرا برای پول بی زبون مردم دارن همین مقدار حساب کنند. و شما هیچ اعتراضی به قیمت نکردی؟ مگر امروز این قیمت اعلام شده که شما می فرمایید نصف این مقدار هم نمی ارزه؟ چرا هیچ اعتراضی به نفع مردم از شما ندید یم؟چرا؟چرا؟نکنه انتظار هست از مردم بگیرن بدن به شهرداری شاندیزی که بدون پدیده فکر نکنم تا ۴۰ سال دیگه این مقدار رقم ها تو به گوش آنها هم بخور. آقای نماینده اگر دنبال حق مردم بودی پس چند سال پیش چرا سکوت کرده بودی؟ هیچ حرفی از سهام به قول خودت غیر قانونی و بی ارزش پدیده نمیزدی.

رضا حسین پور

آقای درظاهر نماینده! الان این نامه، دفاع از حقوق سهامداران بخت برگشته و در به در و بی پول پدیده بود یا تهدید و فشار جناحی به رئیس دادگستری و نماینده دولت؟! سهامداران نون ندارن بخورن اونم بعلت مسائل پشت پرده همین آقای دهقان و دیگر نمایندگان مشهد در دولت قبل، حالا واسه مردم هم نه، بلکه برای پر از پول کردن جیب اعضای شورا و شهرداری شاندیز، کاسه داغ تر از آش و دایه مهربان تر از مادر شدند…
واقعا برای خودم و سایر سهامداران مظلوم و بی یار و یاور پدیده متاسفم!

سیدمجید باسیرت

برای این آقای دهقان از پروردگار متعال، طلب عفو و بخشش و آمرزش می نمایم! انشالله که چوب این کارها و حرف ها خود را در اسرع وقت بخورند!

رضا

این نامه دهقان به مظفری نشانه طرفداری از مردم شاندیزه یا دشمنی؟مگر دهقان متوجه نیست که تا پدیده شروع بکار نکنه اصلا یکریال هم نمیتونه به شهرداری بدهد چه رسد به ملیاردهاتمن که البته بیشترش غیرشرعی وپول سهامداران بدبخته که در لباس قانون قرارشده بصورت سهام وملک پرداخت بشه.اگر شهرداری شاندیز فرضا صدور پایانکار را به گرفتن پول از پدیده مشروط کنه هرگز به پول نمیرسه پروژه هم تبدیل به یکی از آثارباستانی خواهدشد وهیچیک ازسهامداران هم به پولشان نمیرسند واین یعنی بمبست کامل.شاید برخی ها همین را میخواهند

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *