نامه سرگشاده رییس مجمع نمایندگان خراسان رضوی به نماینده شاندیز

نامه سرگشاده رییس مجمع نمایندگان خراسان رضوی به نماینده شاندیز

رییس مجمع نمایندگان خراسان رضوی در نامه ای سرگشاده به اظهارات دکتر دهقان نماینده مردم طرقبه و شاندیز در خصوص پدیده واکنش نشان داد.

به گزارش سایت اخبار پدیده متن این جوابیه به شرح زیر است:

نامه شماره ٩۵١۶۴٧۵١ مورخ ۵/١٠/٩۵ جنابعالی را به عنوان ریاست محترم دادگستری استان خراسان رضوی در خصوص مجموعه پدیده شاندیز مطالعه کردم.

جای تعجب است که چرا هرگاه اتفاقات مبارکی در خصوص بهبود روند اجرایی آن مجموعه در شرف اجرا می‌باشد انجام یک مصاحبه و طرح ادعا و موضوعی از سوی برخی افراد، شالوده ذهنی مردم را بهم ریخته و موجبات هزینه برای کشور را فراهم می‌کند.

همگان بر این قضیه واقفند که مجموعه پدیده شاندیز می‌توانست به عنوان طرحی بسیار ارزشمند و بزرگ، در قالب اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال پایدار تاکنون به بهره‌برداری رسیده و مردم از برکات و عواید آن بهره‌مند شوند لکن به دلایل کسری از تخلفات، ادامه روند اجرایی آن متوقف شد و توقف این مجموعه آسیب و لطمات بسیار زیادی به اقتصاد و عمران کشور و از همه مهمتر به اعتماد عمومی و سرمایه‌‌گذاری و مشارکت در طرح‌های میهن اسلایم وارد ساخت.

خوشبختانه با اراده نظام مقدس جمهوری اسلامی و توجه خاص ریاست جمهوری معاونین محترم اکثریت نمایندگان مجلس، وزرای محترم کشور و اقتصاد دارایی و معاونین محترم به ویژه معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه‌ای منطقه‌ای، ریاست محترم بانک مرکزی استانداری محترم خراسان رضوی و معاونین ایشان ریاست محترم دادگستری استان، اداره کل اطلاعات استان وسایر مسئولان محترم و ورود ستاد محترم تدبیر استان و به تبع آن انتخابات هیئت مدیره جدید و تیم اجرایی از اردیبهشت ماه سال جاری با فراز و نشیب‌های فراوان، بالاخره شاهد ایجاد زمینه بهبود وضعیت آن شرکت شدیم.

اقداماتی که پس از مدت طولانی موجب روشن شدن نور امید در دل ١٣۶ هزار سهامدار و ذی نفع و کاهش التهابات و بحران موجود گردید.

محتوای نامه جنابعالی بنده را برآن واداشت تا برابر رسالت شرعی و اخلاقی با توجه به وظایف قانونی و تجربیاتی که از دوره تصدی شهرداری سبزوار و ریاست شورای اسلامی شهر و به موجب آگاهی و اطلاعاتی که از وضعیت پروژه دارم نکات ذیل را اعلام نماییم.

١- اینجانب بر عکس حضرتعالی بر این نکته باور دارم که تفاهم انجام شده مورخ ١/١٠/٩۵ موجب تسریع در راه‌اندازی و بهره‌برداری این طرح بزرگ اقتصادی، عمرانی خواهد شد و نیاز نسل فعلی و آنی مردم به ویژه شهروندان محترم شهر شاندیز از محل بهره‌برداری سریعتر از این طرح تامین خواهد شد نه تضییع.

قطعا کمتر اتفاق افتاده که منطقه‌ای با تکرار گذشته و روندی ثابت و رضایت داشتن به وضعیت موجود به پیشرفت رسیده باشد و وقت آن است که این منطقه گردشگری با نگاه بلندتری از حوزه صرفا رستوران داری به توسعه خود بیاندیشد.

٢- ستاد تدبیر و ساماندهی بازار غیر متشکل پولی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری با اختیارات تفویضی از سوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و شورای امنیت کشور و در جهت کمک به حل مشکلات و بحران های بالقوه و بالفعل شرکت های سرمایه گذاری شکل گرفته است و تصمیمات آن کاملا قانونی است و یقینا جنابعالی با سابقه کاری و تحصیلی به این نکته بیش از حقیر واقف می‌باشد.

٣- قیمت سهام پدیده از سوی ستاد محترم تدبیر استان و با کسب نظر هیئت کارشناسان مورد تایید قوه قضائیه تعیین و اعلام شده است.

شایسته است چنانچه این قیمت‌گذاری توسط حضرتعالی انجام شده و یا مستندات دیگری نزد شماست به آن اشاره می‌فرمودید تا اذهان عمومی اینچنین یا این اظهار نظر مشوش نگردد.

۴- جای سوال است جنابعالی که سابقه طولانی در خدمتگذاری به مردم شریف شاندیز دارید و انتظار می‌رفت و می‌رود که از تحولات منطقه و حوزه انتخابیه خود کاملا آگاهی داشته باشید چرا پیش از توقف ناگهانی حرکت شتابان قطار پدیده هیچگونه هشدار رسمی و غیر رسمی همانند نامه ١٣٩۵/١٠/۵ به رسانه‌ها و سایر مراجع ارسال نفرمودید؟

۵- در جامعه امروزی چنانچه مجموعه‌ای اقتصادی عمرانی با مشکلی مواجه شود، مساعدت کلیه دستگاه‌‌های اجرایی و خدماتی با متوقف کردن مطالبات خود تا زمان بهره‌برداری شکل می‌گیرد که به هر صورت در تاریخ ٩۵/١٠/١ با همین دیدگاه تفاهم لازم حاصل گردیده است.

۶- جمعیت شهر شاندیز برای شواهد و قراین حدود ٢۵ هزار نفر بوده که بخش قابل توجهی از آنها سهامدار و یا شاغل در شرکت‌ پدیده بوده و هستند. خدمت به آنها که مردمی فهیم و با درک و شعور بالا و آگاه به زمان و حساسیت‌های آن هستند افتخار بزرگی است لیکن مشکل مجموعه پدیده لزوم توجه به ١٣۶ هزار سهامدار و بالغ بر یک میلیون نفر ذی نفعی است که در جای میهن اسلامی و حتی خارج از کشور سکونت دارند لذا انتظار می‌رفت نامه ارسالی حضرتعالی با نگاه و افق بازتری نگاشته می شد.

٧- ستاد محترم تدبیر به حسب وظیفه ذاتی خود و با نگاه رفع معضلات مجموعه پدیده شاندیز و پس از بررسی‌ها و جلسات مشترک فراوانی به نتایجی رسیده و به هر صورت تدبیر لازم صورت پذیرفته است شرعا عرفا و قانونا موافقیم اگر یار خاطر نیستیم، بار خاطر نباشیم و در فضای اجتماعی حال حاضر مساعدت لازم را به عمل آوریم.

٨- شاید عبارت خوبی نباشد اما نگاه به پیشینه ماجرای پدیده این دعا و آرزو را هر لحظه در دل من بارورتر می کند که ای کاش اینگونه پروژه‌ها در مکان‌های احداث می‌شد که متولیان و بزرگان آن منطقه اولا به این گونه فعالیت باور داشته و ثانیا موجب تشویق و نشاط و پویایی هر چه بیشتر را فراهم می‌کردند و قطعا از برکات و عواید درآمدهای آن منتفع و آن را درراستای آبادانی هر چه بیشتر منطقه بکار می‌گرفتند .

٩- بسیار متاسف شدم که مرقوم فرمودید امضای شورای شهر و شهردار محترم شاندیز با تهدید برخی اعضا صورت پذیرفته است این جمله نه شایسته حضرتعالی است و نه سزاوار آن بزرگواران، شاید بشود همین ادعا را اینطور مطرح کرد که آنچه اعضای شورای اسلامی شاندیز را وادار به نگارش نامه به حضرتعالی کرده است(جمله آخر نامه ۵/١٠/٩۵ جنابعالی) ناشی از اجبار و تهدید بوده باشد.

١٠- بکاربردن عباراتی نظیر فضای نامتوازن و رعب‌انگیز، اخذ امضا با تهدید و در نهایت غیر قانونی بودن تفاهم ١/١٠/٩۵ در جلسه‌ای که با حضرو معاون محترم عمرانی وزارت کشور، استاندار محترم و معاونین ایشان، نمایندگان محترم قوه قضائیه، اداره کل اطلاعات استان، سازمان بازرسی، هیئت مدیره شرکت پدیده شورای شهر و شهردار محترم شاندیز تشکیل و در خصوص آن بررسی و اتخاذ تصمیم شده است از سوی نمایندگان مردم نگران کننده است.

آقای دکتر دهقان عزیز

مردم بیش از دو سال است که منتظر حرکت مجدد و بهبود شرایط پدیده هستند مردم مظلومی که بخش اعظم آنها، هستی و نیستی خود را با هر قصد و نیتی به این پروژه در اصل نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تقدیم کرده‌اند تا با اعتماد به امثال ما مرهمی به زخم زندگی و معیشت خود بزنند.

با توجه به تجربه و تخصصی که در حوزه حقوقی، شهرداری و شورای شهر در طول مدت خدمت آموخته‌ام در مقام پس دادن درس به آن بزرگوار، موارد حقوقی نقضی به اقدامات قبلی که می‌بایست در دفاع از کسر مبلغ ٩۴٨ میلیارد تومان مطالبات ادعایی شهرداری شاندیز که معادل ۵٠ سال بودجه فعلی آن شهرداری می‌باشد را به شرح ذیل اعلام می‌دارم:

الف)در موضوع پدیده شاهد ان هستیم که علاوه بر جرایم موضوع ماده ١٠٠ قانون شهرداری‌ها، عوارض ساختمانی به مبلغ ۵٢٠ میلیارد تومان نیز از پدیده مطالبه گردیده است، که این نحو اخذ عوارض به موازات اخذ جرایم، محل ایراد و غیر قانونی و حتی غیر شرعی اعلام شده است چنان که با توجه به آراء صادره از دیوان عدالت اداری و همچنین نظریات فقهای محترم شورای نگهبان و صدور آراء عدیده از قبیل دادنامه ٢۴٢ مورخ ١/۴/٩۵، دادنامه ١۵٢٩ مورخ ٢۴/٩/٩٣، دادنامه ١٨١٨ مورخ ۶/١١/٩٣ دادنامه ١٢۵٩ مورخ ٢٠/١١/٩۴ و دادنامه ٣۵۴/٨ مورخ ١۴/١١/٨٠ این نحو عملکرد شهرداری‌ها با ایراد قانونی مواجه و ابطال گردیده است.

ب)رای کمیسیون تجدید نظر ماده ١٠٠ قانون شهرداری‌ها به موجب قانون قابلیت اعتراض و حتی قابلیت نقض در دیوان عدالت اداری را دارد و مسئولان پدیده قادر خواهند بود در صورت ابلاغ قانونی رای کمیسیون تجدید نظر مراتب اعتراض خویش را در آن مرجع مطرح نمایند.

چه کسی است که در نیت خیر مسئولان محترم کشور در خصوص لزوم اقدام همه جانبه برای بهبود وضعیت مجموعه پدیده، یا در نظر گرفتن واقعیت و شرایط روز کشور شک داشته وباور نداشته باشد که مساعدت با آن مجموعه می‌تواند به تحقق شعار اقتصاد مقاومتی و رشد و توسعه استان به ویژه منطقه شاندیز و ایجاد اشتغال موثر و از همه مهمتر باز گرداندن اعتماد عمومی و پیشگیری از‌آسیب‌های اجتماعی بیشتر، کمک قابل توجهی نماید؟

در پایان لازم می‌دانم از تمامی مسئولان علی‌الخصوص ریاست محترم جمهوری، قوه قضائیه، وزرای محترم کشور و اقتصاد، ریاست دادگستری استان، اداره اطلاعات استان و به ویژه مجمع نمایندگان محترم استان و به طور خاص جناب آقای دکتر حسین‌زاده بحرینی و سایر بزرگواران که خالصانه و دلسوزانه پیگیر رفع مشکلات آن مجموعه بوده و هستندقدردانی کنم و امیدوارم با همدلی و هم‌افزایی هر چه بیشتر جنابعالی و اعضای محترم شورای اسلامی، شهردار محترم و سایر بزرگان و معتمدین و متولیان شهر شاندیز و سایر مسئولان بتوانیم در راه رضایت خداوند متعال و رضایتمندی مردم عزیز ایران اسلامی که شایسته بهترین و خالصانه‌ترین خدمات‌اند گام برداریم.

حسین مقصودی،رییس مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی

عباس

از جناب آقای مقصودی بابت نامه اشان کمال تشکر را دارم. نامه ای که نشان می دهد اکثریت مسئولین و نمایندگان استان از درایت لازم جهت توسعه ی استان عزیز رضوی برخوردارند و انشاءالله اعتماد از دست رفته سرمایه گذاران را در این پایتخت معنوی به آن بازخواهند گرداند (به ویژه از جناب دکتر حسین زاده که در نامه مورد اشاره قرار گرفته است)

رضا

آقای مقصودی این راهم بگو ییدوقتی ستادتدبیر تصمیم گرفت ۸۰درصد کل سهام از هیات مدیره قبلی به سهامداران تعلق گیرد ومردم بیچاره بیخودی خوشحال شدند آنهاهدفشان نه مردم بلکه تصاحب سرمایه وامانده وبی صاحب پدیده آنهم به صورت ملیاردی با عناوین مختلف ازجمله -بدهی ملیاردی به جهادکشاورزی!!!بدهی ملیاردی به شهرداری!!!!بدهی به تامین اجتماعی ووووو_بود به عبارت ساده تر اگر این بدهی های ساختگی پرداخت شود معلوم نیست همون۲۰ درصد سهام برای سهامداران باقی بماند یاخیر.

حرف حساب

باسلام.نمیدونم چه نفعی برای بعضی هست که حاضر نیستن گره کار مردم باز بشه یک نفر ۱۰ میلیون به دادگاه بدهکار باشه ملک ۱ میلیاردی به مزایده گذاشته میشود حالا چه منفعتی داره که باید مردم مرگ بگیرن تا به تب راضی بشن نمونه ان موسسه میزان بنده سپرده داشتم سود ۲ سال کم شده ولی وام گرفتم باید سودشو بدهم نمیدونیم قسم قبول کنیم یا دم خروس رامجلس باید دخالت کندبابا ۱۳۶۰۰۰ سهام دار از کی جواب بگیرن اگه واقعا محسن پهلوان با اقتصاد کشور بازی کرده باید اعدامش کنید اگر هم کارش درست بوده باید حمایت میشد به خدا دیگه مردم بیزارن از پدیده یعنی چند سال کار غیر قانونی بکنی یکهو ……………………………………………

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *