پرداخت گام به گام کنسرسیوم برای پدیده؛ گامی بلند به سوی آغازی دوباره

پرداخت گام به گام کنسرسیوم برای پدیده؛ گامی بلند به سوی آغازی دوباره

طی دو سال گذشته همواره از تامین نقدینگی از طریق تسهیلات بانکی و آغاز مجدد ساخت و ساز پروژه به عنوان یکی از شاه کلیدهای حل مشکلات شرکت پدیده نام برده می شد، مشکلاتی که حل آن ها زنجیروار به هم متصل بود.

به گزارش اخبار پدیده، زمانی که هیات مدیره پدیده نقشه راه خود برای حل مشکلات را نشان داد شاید برای دریافت تسهیلات کنسرسیوم موانع زیادی بر سر راه داشت، پایان کاری که هنوز اخذ نشده بود و ادعای تمامی دستگاه ها از آب منطقه ای گرفته تا دارایی و تامین اجتماعی و … که دریافت مبلغی از سوی کنسرسیوم را برای پدیده مشکل می ساخت.

مشکلات پدیده اما از آن جنس بود که پیگیری مداوم، صبر و حوصله فراوان و تلاش همه جانبه را طلب می کرد و خوشبختانه با پیگیری های فراوان هیات مدیره پدیده شاندیز، نمایندگان مجلس، و مسئولان کلان کشور مشکلات یکی پس از دیگری تعیین تکلیف شدند و این شد که سرانجام پدیده در اسفند ماه به بهار خود نزدیک تر شد و در آخرین ماه سال شاهد پرداخت اولین قسط از تسهیلات بانکی این کنسرسیوم بود و آن طور که اعلام شده تا آخر همین سال بخشهای دیگری از مبلغ کنسرسیوم به حساب پدیده واریز می شود.

خبر خوش واریز کنسرسیوم را برای اولین بار بابک دین پرست در یک نشست خبری و پس از بازدید ۵ ساعته خود از پروژه عظیم پدیده شاندیز اعلام کرد.

گام اول/ واریز مرحله اول کنسرسیوم

معاون هماهنگی امور اقتصادی وتوسعه منطقه‌ای وزیر کشور اظهار کرد: کنسرسیومی با محوریت بانک صادرات ایران و حضور ۶ بانک تشکیل شده است و بنابر مصوبه جلسه ستاد تدبیر مقرر شده طی روزهای آینده مبالغی از کنسرسیوم به پروژه تزریق شود.

وی اظهار کرد: ۵ مسئله مورد درخواست بانک صادرات بوده که از نظر شرکت و ستاد تدبیر تمامی اطلاعات مورد نیاز برای تخصیص کنسرسیوم در اختیار بانک قرار گرفته و مقرر شده اولین مرحله پرداخت تسهیلات در روزهای آینده انجام شود. بنا بر قولی که دوستان بانک صادرات دادند قرار است تا پایان بهمن ماه درصدی از اعتبارات توسط بانک پرداخت خواهد شد.

درست چند روز پس از این مدیر عامل شرکت پدیده شاندیز در سوم اسفندماه از واریز مرحله اول کنسرسیوم خبر داد. شوشتری در گفتگویش با خبرنگاران تاکید داشت: اولین واریزی تسهیلات کنسرسیوم با همکاری خوب بانکها با عاملیت بانک صادرات و پیگیری های جناب آقای دین پرست به حساب پدیده شاندیز صورت گرفت.

علیرضا رشیدیان ‌استاندار خراسان رضوی نیز روز بعد از جزییات این واریزی صحبت کرد.

وی اظهار کرد: در جلسه ستاد تدبیر استان این اسناد آماده و به قائم مقام بانک صادرات تحویل شد. ‌همچنین در این جلسه مصوب شد پرداخت مبالغ از همان هفته آغاز شود، چراکه بنا نیست همه این پول یکجا به پدیده پرداخت شود و اقساط دوم و سوم این کنسرسیوم به ترتیب تا ١۵ و آخر اسفند ماه پرداخت می شود.

رشیدیان افزود: تمام این تسهیلات به نسبت کاری که انجام می شود، پرداخت می شود. یعنی باید اقدامات انجام شده ارزیابی شود و سپس اقساط بعدی پرداخت خواهد شد.

گام دوم/ واریز مرحله دوم کنسرسیوم

پس از چند روز محسن شوشتری مدیرعامل گروه شرکت های پدیده از دومین واریزی کنسرسیوم با همکاری خوب بانکها با عاملیت بانک صادرات و پیگیری های جناب آقای دین پرست به حساب پدیده شاندیز خبر داد.

وی ادامه داد: این امر موفقیت بزرگی برای شرکت پدیده محسوب می شود و ما با ارائه مستندات پیگیر واریز باقی مانده کنسرسیوم هستیم.

همزمان با واریز دومین مرحله از تسهیلات کنسرسیوم برگزاری دومین جلسه مدیران بانکهای کنسرسیوم اعطای تسهیلات به شرکت پدیده شاندیز برگزار شد.

در این جلسه که عصر روز ٧ اسفندماه و با حضور استاندار خراسان رضوی، معاون نظارت بانک مرکزی، مدیران عامل و اعضای هیات مدیره بانک های عضو کنسرسیوم و اعضای هیات مدیره شرکت پدیده شاندیز برگزار شد؛ ابتدا روند اقدامات انجام شده در راستای طی فرآیند قانونی مربوط به اعطای مبلغ ۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات به شرکت پدیده شاندیز و بررسی طرح توجیهی فنی، مالی و اقتصادی مرتبط، توسط هیات مدیره بانک صادرات که محوریت و عاملیت کنسر سیوم را عهده دار می باشد. تشریح گردید و آنگاه نمایندگان بانک مرکزی و بانک های عضو کنسرسیوم، سوالات مورد نظر خود را مطرح نمودند که پاسخ های لازم توسط هیات مدیره بانک صادرات و همچنین هیات مدیره شرکت پدیده شاندیز داده شد.

رئیس کار گروه ویژه پیگیری مشکلات شرکت پدیده شاندیز در اینباره گفت: در این جلسه مقرر گردید، بانک صادرات ایران حداکثر ظرف مدت یک هفته و با همکاری شرکت پدیده شاندیز، نسبت به نهایی نمودن طرح توجیهی اقتصادی، فنی و مالی مورد نظر اقدام و نتیجه را به بانک مرکزی و بانک های عضو کنسرسیوم اعلام نماید.

دین پرست در ارتباط با دیگر توافقات مهم این جلسه نیز اضافه کرد: با همکاری قابل تقدیر بانک مرکزی که منبعث از رویکرد مثبت رئیس کل محترم و معاون نظارتی بانک مرکزی برای حل مشکل سهامداران و ذینفعان شرکت پدیده شاندیز می باشد، مقرر شد بانک صادرات ایران با حمایت های خاصی بانک مرکزی و به موازات نهائی نمودن طرح توجیهی توسط بانک های عضو کنسرسیوم، در ادامه همکاری های مناسب قبلی برای پرداخت دو مرحله تسهیلات طی هفته گذشته و همچنین روز جاری، در کوتاه ترین زمان ممکن نسبت به پرداخت درصد مشخصی از کل مبلغ تسهیلات مورد توافق، به شرکت پدیده شاندیز اقدام نماید.

و حال که قطار مشکلات پدیده بالاخره پس از چندین ماه تلاش شبانه روزی روی ریل حل قانونی افتاده است امید می رود با حمایت بیش از پیش مسئولان در ادامه دوباره به روزهای اوج خود بازگردد.

نمایندگان در مورد واریز کنسرسیوم چه می گویند؟

پس از واریز کنسرسیوم به عنوان گامی مثبت در راه حل مشکلات نمایندگان پیگیر حل مشکلات پدیده در این خصوص اظهار نظرهایی در رسانه ها داشتند و از جمله مهمترین این اظهارنظرها می توان به چندین مصاحبه اشاره کرد.

نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی از واریز مرحله اول کنسرسیوم به پروژه پدیده به عنوان امری مثبت یاد کرد و در این خصوص گفت: الحمدلله با زحمات همه دست اندرکاران مشکلات به تدریج در حال حل شدن است. آرام آرام پروژه پدیده دوباره راه می افتد و ما المان این پروژه را به عنوان گام بعدی از وزارت راه و شهرسازی پیگیری خواهیم کرد.

وی که از زحمات معاون اقتصادی وزیر کشور قدردانی کرده بود از هیات مدیره پدیده تقاضا کرد حق و حقوق سهامداران را لحاظ کنند چرا که این سهامداران تا کنون مشکلات عدیده ای را تحمل کردند.

قاضی پور همچنین زحمات زیاد دولت یازدهم برای حل مشکلات پدیده شاندیز، را یادآور شد و از دولت، رییس جمهور و معاون اول رییس جمهور خواست از سهامداران عذرخواهی کند. در واقع عذرخواهی از سهامداران به نفع رییس جمهور است.

حسین مقصودی رییس مجمع نمایندگان خراسان رضوی نیز بر این باور است که در حال حاضر پدیده در مسیر درستی قرار گرفته و باید در همین مسیر حرکت کند.

وی که اتفاقات مثبت را در نتیجه حرکت در این مسیر برای سهامداران می داند این موضوع را تا حدود زیادی به اقدامات عملی که در نتیجه حرکتهای هیات مدیره وابسته می داند و معتقد است در ادامه این مسیر باید به حل مشکلات پدیده و میزان پرداخت و واریز مرحله اول کنسرسیوم برای پدیده نتیجه اجماع نسبی بوده که پس از انتقادات ما به نفع پدیده صورت گرفت و جواب داد.

مقصودی همچنین گام بعدی برای پدیده را تبدیل تمامی تعهدات می داند و گام بعدی برای پدیده را تعیین تکلیف سهامداران معرفی می کند و تاکید دارد در این راستا برخی که در اواخر سهام خود را به تعهد تبدیل کردند باید برگه هایشان به سهام برگردد و این نه تنها نظر من بلکه نظر دادستان، استاندار محترم و وزارت کشور است.

از نظر رییس مجمع نمایندگان خراسان رضوی واریز مرحله اول کنسرسیوم یک موفقیت است که در ابتدا برای حصول آن باید از تلاش و هیات مدیره پدیده مخصوصا زحمات بی ریا و بدون حاشیه آقای شوشتری تشکر کرد.

وی امیدوار است با واریز تدریجی نقدینگی به پدیده این پروژه به روزهای اوج خود باز گردد، البته این به آن معنا نیست که مثل سابق قیمت سهام به یکباره رشد کند بلکه بر اساس واقعیت و عقلانیت شاهد رشد پروژه خواهیم بود.


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *