انتظاری: سال ۹۷ سالی متفاوت برای پدیده خواهد بود

انتظاری: سال 97 سالی متفاوت برای پدیده خواهد بود

به گزارش TSEpress   ، مدیر عامل پدیده شاندیز، ابولفضل انتظاری در گفتگویی اختصاصی با ویژه نامه سال ۹۶ هفته نامه بورس به تشریح عملکرد خود در شرکت پدیده پرداخت .

پدیده شاندیز را باید بچه لوس ننری دانست که در دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد هرآنچه دوست داشت انجام می داد و همه درها برایش باز بود وکسی  کاری به کارش  نداشت این دوره رویایی تا سال اول دولت حسن روحانی ادامه یافت.  در این زمان بود که دولت و قوه قضاییه شروع به کنترل این بچه ننر و لوس کردند و شرایطی به وجود آمد که  سه  سال نه تنها این بچه حق هیچگونه کاری نداشت بلکه همه سعی در تنبیه او برای کارهای چهار سال قبلش داشتند. پس از آن دوره فترت ،این طفل صاحب  پدر خوانده ای شد  که اکنون مشغول سر و سامان دادن به اوست .

ابوالفضل انتظاری مدیر عامل پدیده  را در اولین روز از پنجمین ماه فعالیتش، در پدیده شاندیز ملاقات کردیم.  در اتاقی در بالاترین طبقه ساختمان اداری پدیده در مکانی که می توانستیم در زیر پاهایمان هیجان نوروز و تلاش نیروها و پیمانکاران پدیده را برای آماده کردن خیابان سنگ فرش برای استقبال از نوروز  را حس کنیم، و جایی که  من نشسته بودم رو به المان پدیده بود، هتل- برجی دوقلو با فضایی خالی که امتداد دیدم  را می رساند به کیلومترها دورتر ، جایی نزدیک  ابتدای جاده شاندیز که اکنون محسن پهلوان در زندان وکیل آباد مشهد  برای آفرینش آن بچه لوس و ننر میهمانش است.

در پنج ماه فعالیت شما در گروه شرکت های پدیده فعالیتهای زیادی صورت گرفته است و پروژه ها در حال شروع مجدد هستند و گویا عزمی راسخ برای حل مشکلات پدیده شکل گرفته است .

سوالی که برای خواننده های ما و شاید سهامدارن شما مطرح باشد این است که پشت سر ابولفضل انتظاری چه شخص و اشخاصی هستند که اینگونه کارها و فعالیت های پدیده در حال انجام است و پروژه سر و سامان گرفته است؟

توفیقات بنده در پدیده لطف الهی است، مقام معظم رهبری تعبیری زیبا دارند ،ایشان می فرمایند ” به استقبال کارهای دشوار و سخت بروید. کارهای نشدنی را انجام بدهید” و پروژه پدیده  هم از آن مصادیق است.

در این چند ماه حضور م در مجموعه پدیده همه حمایت کردند  و به یاد نمی آورم شخص یا مجموعه ای نخواهد یا به عمد برای پدیده سنگ اندازی بکند .

ستاد تدبیر و مجموعه هایی که در آن عضویت دارند و مخصوصا دادستانی همکاری ویژه ای با پدیده داشتند، سهامدارن ما در این مدت بسیار همراهی کردند، همکاران در مجموعه شرکتهای پدیده ، تلاش ویژه ی شبانه روزی برای انجام امور  داشتند. ممکن است ویترین کارهای انجام شده بنده باشم  ولی کارهای انجام شده عزمی ملی و همگانی بود.

اتفاق مبارکی است که همه افراد و سازمانها از خواستگاههای مختلف برای اینکه پروژه موفق بشود، همکار و همیار ما شدند.

 

به کارهای انجام شده در پدیده اشاره کردید،  چه بهتر که به توضیح  اقدامات انجام شده در پدیده برای استقبال از بهار  بپردازید؟

البته در حوزه بهره برداری بیشتر بخش های پروژه  را فعال کرده ایم،  از هایپر مارکت که ۲۲ هزار متر مربع مساحت دارد و در کشور بی نظیر است  تا  فعال سازی مجدد پیست یخی و بازار قدیم و رونق خیابان سنگ فرش.

همچنین  برای زنده شدن نام پدیده در میان مردم از مناسبتهای ملی و دینی به عنوان فرصت استفاده کردیم و در غالب جشنواره ها و مراسم آیینی پروژه را مطرح کردیم.  استقبال از بهار را فرصتی مغتنم دانستیم و مردم امسال پدیده را به طور یقین متفاوت از سالهای گذشته خواهند دید .

درمجموعه ی  پدیده کیش دوهزار تخت کمپ مهندسی و کارگری داشتیم که از فرصت ایام عید نوروز استفاده شد و  تمام مجموعه بدون  صرف هزینه ای  از طرف پدیده ،  با هزینه سرمایه گذار در حال تجهیز مجدد است . علاوه بر آن پنجاه درصد از درآمدحاصل از این بهره برداری به پدیده تعلق خواهد گرفت.

با برنامه ریزی انجام شده ، سه هزار نفر هر شب  از مجموعه استفاده خواهند کرد که به طبع آن رستوران های پدیده و هایپر مارکت و بازار پدیده کیش رونق می گیرد .

با مجموعه اقدامات انجام شده در کیش هم با تکریم مردم مکانی مناسب برای استفاده ی آنها محیا شده است ، همچنین به معرفی پروژه پرداخته ایم و به منطقه آزاد کیش برای اسکان مسافران نورزوی کمک کرده ایم.

شما را به پنج سال قبل می برم ، زمانی که بعد از سفر یا   برگشتن از ماموریت کاری در فرودگاه مشهد با شاخه  گل رزی از  طرف پدیده از شما استقبال می شد ، این گل در آن سالها به خانه های مردم رفت و پدیده را به مردم معرفی کرد ، اما دراین چند سال مردم ایران و به خصوص مشهد نسبت به پدیده بی اعتماد شدند  البته بحرانهایی که برای موسسات مالی در مشهد ایجاد شد این بی اعتمادی را تشدید کرد . شما برای بازگشت  اعتماد  مردم به پدیده چه کاری انجام داده اید؟

اقتضاعات هر زمان برای انجام یک کار متفاوت است ، لزوما اگر آن زمان تقدیم شاخه ی گل برای مسافران شرایطی مناسب را ایجاد می کرد ،تکرار آن کار درستی نیست.

هر زمان مجموعه ای در حال رشد باشد نه تنها اهدای شاخه گل بلکه دادن هر گونه المانی این حس مطلوب را منتقل می کند،

در مجموعه پدیده ما دچار دوران فترت وبحران شدیم که اگر این کار( اهدا گل) ادامه پیدا می کرد نه تنها این حس منتقل نمی شد بلکه بار منفی ایجاد می کرد.

اکنون آنچه می تواند این حس خوب را به خانواده ها  و مردم ایران منتقل کند خبرهای خوشی است که ما در گروه شرکتها ی پدیده انجام بدهیم  و آن را برای مردم اطلاع رسانی کنیم.

با  اطلاع رسانی این خبر که هم اکنون در مجموعه ی پدیده ۳۰ پیمانکار و مشاور در حال انجام فعالیت بوده  و روزانه ۲ هزار نفر در پروژه پدیده  مشغول به کار هستند  ما این حس خوب را منتقل می کنیم .

زمانی که سرمایه گذاران متوجه فرصتهای سرمایه گذاری در مجموعه شرکتهای پدیده می شوند و علاقه مند به حضور در مجموعه پدیده می گردند، این اعتماد برگشته است.

وقتی که فعالان حوزه  هنر و فرهنگ بدانند که بخش گردشگری پدیده فعال شده است ، این پیام به سراسر کشور ارسال می شود.

ما در این پنج ماه هیچ تبلیغ تلویزیونی نداشته ایم ولی رونق پروژه های پدیده در همه حوزه های کشور خبر ساز شده است.

چند روز دیگر به پایان سال ۹۶ می رسیم ، سالی که  برای کشور ما خوب نبود. از یک طرف اوضاع نه چندان خوب اقتصادی  که باعث ایجاد بحران های اجتماعی در ماه های گذشته شد و از طرف دیگر خبرهای ناگواری که از کشته شدن هموطنانمان در حادثه های گوناگون می رسید،

اما علی رغم تمام این مشکلات سهم پدیده در این بحران ها مخصوصا بحران های اجتماعی بهمن ماه  کم بود و اگر چه همه از سال ۹۶ به عنوان سالی بد یاد می کنند ولی برای مجموعه پدیده مخصوصا نیمه دوم سال پر از خبرهای خوب بود ،  جنابعالی چه آینده ای را برای شرکت پدیده در  سال ۹۷ متصور هستید؟

سال ۹۷ سالی متفاوت برای شرکتهای پدیده خواهد بود، شرکتهای پدیده در سال ۹۶ به سر و سامان رسیده اند ، بودجه های شرکتها مشخص شده است و هیئت مدیره این شرکتها مشخص شده است، همچنین راهبرد شرکتها تعیین شده و دیگر یک شخص برای این شرکتها تصمیم نخواهد گرفت و بزرگراهی برای آینده شرکت ترسیم شده است که شرکتها به هدف خود برسند.

ما در حوزه پروژه های عمرانی شتاب بیشتری خواهیم داشت، چه پروژه هایی که شروع شده و چه پروژه هایی که بعد از این شروع خواهد شد، در پدیده شاندیز اکثر پروژه ها شروع به کار کرده است و معدود قسمتهایی است که هنوز برای آن اقدامی صورت نگرفته ، اما برای آنها نیز برنامه ای ویژه داریم.

با فضای مطبوعی که ایجاد شده سرمایه گذار با شرایط صد درصد تهاتر با ما در حال قرارداد بستن است، سرمایه گذار تهدیدها را دور دیده، برای همین به پروژه علاقه مند شده است.

پروژه به این جهت که در قسمت های مختلف فعال شده  افراد در حوزه های گوناگون  را علاقه مند به خود کرده ، و مانند قطاری است که که حرکت کرده و همه در حال سوار شدن هستند ، اما  تا زمانی که قطار حرکت نکرده بود همه دور و بر آن تماشاچی بودند ، اکنون قطار پدیده حرکت کرده است.

شایعاتی از ابتدا حول پروژه پدیده بود که این مجموعه را منتسب به اشخاص یا ارگان های مختلف می کرد، اکنون بعد از پنج ماه که در شرکت پدیده فعالیت کرده اید چه جوابی برای این شایعه ها دارید؟

بخشی از این گمان ها مربوط به  اشتباهاتی است که قبلا در پروژه رخ داد و بعد از آن پروژه سه سال به رکود رفت که این موارد در ذهنیت تاریخی مردم باقی ماند، در عین حال پروژه پدیده وجوه متنوع  کاری دارد که هر شخص اطلاعات لازم نداشته باشد، ظن و گمان خود را مطرح می کند.

البته شرکت پدیده نقش مهمی دارد تا تنویر افکار عمومی انجام دهد، اگر چه که هر شخص یا بنگاه، رقبایی هم دارد که به این مباحث دامن می زنند .

اکنون مجموعه شرکتهای پدیده شاندیز صد درصد ماهیت مردمی پیدا کرده و سهامدار خاص یا شخصی وجود ندارد که در آن ذینفع باشند، اگر چه این موضوع تصمیم گیری را مشکل کرده است ولی باعث شده تا نهادهای حاکمیتی با نگاهی جدید به این شرکت توجه کنند که منافع حاصل از پروژه برای مردم است نه برای شخصی خاص، که باعث امتیازی ویژه برای پدیده شده است.

هیچ نهاد حاکمیتی و دولتی، نه به طور مستقیم نه به صورت غیر مستقیم در پدیده سهامدار و ذینعف نیست، تنها شهرداری شاندیز که نه تنها دولتی نیست بلکه مردمی می باشد ، سهامدار پروژه است،که بابت عوارض و ساخت وساز پروژه مبلغی طلبکار بوده اما پولی به شهرداری پرداخت نشده و به جای پول نقد، سهام به شهرداری تعلق گرفته است. این سهام به مدت دو سال غیر قابل معامله می باشد و بعد از آن هم با فرایندی سخت این سهم قابل واگذاری خواهد بود.

بعضی از سهامدارن پدیده شما را مدیر دولتی می دانند و این احساس را می کنند که چون جنابعالی متعلق به مجموعه نیستید پس تعلق خاطری به پدیده ندارید،  چه پاسخی برای این گروه از سهامدارن پدیده دارید؟

یکی از معروف‌ترین جمله های امیرمومنان علی(ع) این عبارت است: اُنْظُرْ الی مَا قَالَ، و لا تَنْظُر إِلَی مَنْ (به سخن نگاه کن، چه کار به سخنران داری)

حتی اگر مدیری صد درصد دولتی باشد و منصوب حاکمیت باشد ، شما کارهای این مدیر را نقد کنید ، زمانی که اشخاص از سخن کم می آورند بیان می کنند که این مدیر دولتی است.

کارهایی که در مجموعه پدیده  انجام داده ایم روی میز قراردارد و همه این کارها بسیار شفاف انجام شده است. بنده  از این دوستان دعوت می کنم به جای بهانه جویی، بیایند و نقد منصفانه انجام دهند .

همچنین  سی سال برای این مدیردولتی هزینه شده است و اکنون این مدیر با کوله باری از تجربه و  تخصص در مجموعه حضور دارد و از ارتباطات و تجربه خود برای به ثمر رساندن پروژه استفاده می کند.

بعضی از مدیران ما به سیستم اتوبوسی اعتقاد دارند و بعد از منصوب شدن نیروهای خود را سر کار می آورند ، ولی شما انگار به این سیستم اعتقادی ندارید؟

بنده  در مسئولیتهای دیگری هم که بر عهده داشته ام با تیم نرفتم و رویکردم استفاده از نیروهای همان مجموعه بوده تا دانش سازمانی را از دست ندهیم. البته اگر افرادی باشند که نتوانند مسئولیتهای خود را انجام دهند ،آنها را تغییر داده ام. در مجموعه پدیده هم این اتفاق افتاده است، ولی در تغییرات هم به جای آوردن نیرو از خارج از مجموعه،  از نیروهای داخل مجموعه استفاده شده است. چون اعتقادم این است که اگربصورت اتوبوسی از بیرون نیرو وارد مجموعه شود، دانش سازمانی را تصویب نکرده ایم و زمانی که آنها مجموعه را ترک کنند آرشیو سازمانی را از بین می برند. همچنین مدیران اتوبوسی به پروژهای کوتاه مدت و زود بازده فکر می کنند ولی با استفاده از نیروهای داخل مجموعه، چون تعلق به مجموعه دارند ، برای آینده، کارهای پایدار انجام می شود.

با توجه به کمبود نقدینگی در پروژه پدیده، کنسرسیومی متشکل از پنج بانک با محوریت بانک صادرات تشکیل شد تا مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان به این شرکت تسهیلات داده شود که تاکنون ۲۰ درصد این مبلغ پرداخت شده است، با توجه به مشکلات کنونی بانک ها  چشم انداز این همکاری را درسال ۹۷ چگونه می بینید؟

سیستم بانکی ما پر از فرصتها و تهدیدهای مختلف است، این سیستم بانکی قرار نیست تمام فعالیتهای خود را تعطیل کند ، بانکها در حال نظم دادن به فعالیتهای بنگاه داری و اقتصادی خود هستند، که کار بسیار خوبی است که باعث می شود بانکها به سمت بانکداری بروند.

در مورد پدیده بعد از تشکیل شدن کنسرسیوم با محوریت بانک صادرات،  با مجموعه پدیده همکاری خوبی درحال انجام است و هر روز که جلوترمیرویم رویکرد این بانکها به پدیده بهتر و مثبت تر شده است،  البته ما هم سعی کرده ایم با نوع کارهایی که انجام می دهیم اعتماد آنها را جلب کنیم.

همین الان که ما در حال صحبت هستیم همکاران ما در حال تخصیص چکهای مرحله دوم پیمانکاران هستند و در انتهای وقت امروز این چکها درحساب پیمانکاران خواهد بود.

در سال ۹۷ هم با اعتماد به وجودآمده شرایط مطلوب تری را خواهیم داشت.

اکنون  که ما در حال صحبت هستیم سهام شرکت ابنیه در سامانه سناپ دارای صف فروش است و سهامدارانی که شب عید نیاز مالی دارند به این امید هستند که بتوانند سهامشان را در این سامانه بفروشند برای این افراد چه فکری کرده اید؟

حوزه سهام داری به طور طبیعی فراز و فرود دارد. در بازار سرمایه هم اینگونه نیست که یک سهام همیشه در اوج باشد به طور طبیعی یک سری از هزینه های خانواده ها در آخر سال ایجاد می شود، در بازار سرمایه در روزهای آخر سال با فشار فروش مواجه هستیم شرایط شرکت پدیده هم خاص است که این موضوع را پیچیده تر کرده است.

این که انتظار داشته باشیم در مدت زمانی کوتاه همه مشکلات حل بشود توقع واقع بینانه ای نیست، سهام پدیده در چند ماه گذشته رشد قابل توجهی از لحاظ حجم و قیمت معاملات داشته است، برای نظم رساندن به حوزه سهامداری و این که منافع سهامدار فراموش نشود و همچنین جلوگیری از دلالی، باید تصمیم های مقطعی بگیریم که روی حوزه سهام تاثیرگذار است.

در تلاش هستیم با شرایطی که فراهم می کنیم دوباره حوزه سهام پویا شود، اما با توجه به شرایط زمانی پایانی سال که فصل هزینه است، ممکن است این کار با تاخیر مواجه شود.

شما هر روز زمانی را در فضای مجازی به سهامداران اختصاص می دهید و با آن ها هم کلام می شوید، در این مکالمات گاهی خطوط قرمز شکسته می شود و توهین هایی به شخص شما می شود ، آیا این پیغامها شما را در کاری که در حال انجام آن هستید ناامید نمی کند؟

گروه شرکتهای پدیده شاندیز وجوه مختلفی دارد از حقوقی و مالی و اجرایی گرفته تا وجه اجتماعی .

بنده با توجه به تجربه سی ساله مدیریتی خود این وجه را کم وزن تراز بقیه قسمتها ندیده ام، به همین علت وقت زیادی را برای فعالان سهام و سهامداران شرکت گذاشته ام .

سهامداران هم به این جهت که در چند سال گذشته واقعا سختی کشیده اند و هر روز با خبری بد مواجه بوده اند و سرمایه آنها در شرکت پدیده مسدود بوده است،  وقتی هم که به شرکت می آمدند بجز خمودی و استهلاک در شرکت خبری نمی دیدند و سرخورده شده بودند.

اگرچه جلسات با سهامداران،  جلساتی پر فراز و فرودی بود اما نگرش این است که سهامدارانی که درد می کشند به همین اندازه فریاد می کشند ، نباید بگوییم کسی حق مخالفت ندارد یا بنده را مورد خطاب و عتاب قرار ندهد.  از طرفی با خود می گویم پدیده را با همین شرایط قبول کردم ولی در تمام این پیغام ها همیشه با احترام برخورد کرده ام ، اما اگر بگویم که ناراحت نمی شدم این خلاف واقع است.  ولی اینگونه خود را تسکین می دهم که اگر جای این اشخاص بودم چگونه برخورد می کردم و ای بسا که افراد دیگری متهم باشند ولی چون سهامدار دسترسی به آنها نداردحرفهایش را به بنده می زند.

درشرایط کنونی  نسبت به مسائل کارشناسی ، در بین سهامداران پدیده گفتمانی منطقی حاکم شده که این کار به رشد فرهنگ سهامداری مجموعه کمک شایانی کرده است.

شما در کارهای قبلی قطعا با فشار کاری مواجه بوده اید اما پدیده علاوه بر این فشار کاری ، به طور یقین فکر شما را هم مشغول به خود کرده است ، خانواده شما با این فشار کار چگونه کنار می آیند ؟و چقدر مانند گذشته در نقش خودتان در منزل شریک هستید؟

در طول دوره مدیریتم هر جا موفق بوده ام خانواده در آن نقش مهمی داشته اند و مسئولیتهایی که مشخصا بر عهده ام بوده  است توسط همسرم انجام می شود ،در حال حاضر هم بعد از حضورم در شرکت پدیده خیلی آگاهانه تر و مومنانه تر این تلاش توسط خانواده و مخصوصا همسرم انجام می شودو تمام تلاششان اینگونه است که کارهای خانه به بنده واگذار نشود تا وقت برای شرکت پدیده آزاد باشد به طوری که از حقوق و توقعات منطقی خودشان هم گذشته اند تا بتوانم تمام وقتم را صرف پدیده کنم.به طور یقین فشار و استرس کاری این دوره پنج ماهه بیشترین فشار در دوره سی ساله ی خدمتم بوده است.

و کلام آخر، پیام نوروزی شما برای مخاطبان و سهامدارن پدیده چیست ؟

مدیران پدیده، پیمانکاران و همکاران تصمیم گرفته ایم برای پدیده و سهامداران، امسال در ایام تعطیلات نوروز در پدیده بمانیم تا بتوانیم بر مجموعه و پیشرفت پروژه ها مدیریت داشته باشیم و به مراسم آیینی سال نو بپردازیم.

سهامداران عزیز،  شما در دوره ای که رکود، فطرت ، یاس و نا امیدی  بود با پدیده بودید، اشکالی ندارد اگر می خواهید سرمایه خود را آزاد کنید و پروژه را ترک کنید  ولی عجله نکنید و انتفاع خود را از پروژه داشته باشید. این پروژه همانگونه که در چند ماه گذشته نشان داد هر روز در حال  اوج  گرفتن است  و اوج “پدیده” یعنی منافع  هر چه بیشتر سهامداران “پدیده.”

حرف حساب

باسلام به نظر بنده اقای انتظاری ذهنیت خود را در مورد پدیده بیان کردن ولی دولت که خود باعث لوس شدن ان شد با مسببین ان برخورد نکرد یا نتوانست برخورد کنن ما سهام داران اسیر یک لجبازی دو طرف مدعی شدیم مشکل ما اینست به هم کمک نمیکنیم فقط دنبال تخریب هستیم این اقا هم مدیر عامل چند صباحی بعد میرود ونفر بعدی می اید سهامداران محترم روی ۱ریال پدیده حساب نکنین حداقل برای ۱۰ سال اینده شاید فرجی شد کاری از دست این اقا هم برنمیاید
اش اونقدر شور کردن که خودشونم توش موندن .
به کسی بر نخورد نظر شخصی ۱ سهامدار

بهروز

تاراج اموال مردم در روز روشن توسط دولت ها و تشکیل ستاد
پول ات را بگیرند با تمام گستاخی و موقع دادن پول ات اسمش را بزارند قیمت سهام اومده پایین و یا نمی دهیم هر دو یک معنی دارد
چطور دادگستری فاکتور ۴۰۰۰ برای هر سهم پیچونده در حالیکه ۲۷۰ فروش می شود
شما از بنده طلب دارید مال من را توقیف می کنند و می گذارند مزایده و در مزایده هر چه در حال حاضر فروش رفت را به طلب کار می دهند نه اینکه پراید ۲۰ میلیونی را بابت طلب طلبکار ۱۰۰ میلیون قیمت کنند بعد بگند پراید الان ۲۰ میلیون هست نگه دار ۱۰۰ سال دیگه میشه ۱۰۰ میلیون بفروش
دزدی و تاراج ملت و ظلم کار این …… است والسلام

علیزاده

نان نداریم بخوریم پولمان را میخواهیم نه ضد انقلاب هستیم نه وابسته به گروهی حق مان را بدین پروژه پیشکش سه سال سرمایه سهامدارن بلوکی شده سودش خوردین بسه

علی اوایی

بعد از ۶۶سال تازه فهمیدم که دروغ گفتن حرام نیست و هر کجا به ضررمان باشد حلاله. مگه وزیر کشور مسلمان نیست که در مجلس در مصاحبه ها در مورد حل مشکل سهامدار ان پدیده میگفت که سهامداران علاوه بر رسیدن به حق خود ۸۰درصد سهام پهلوان را هم به سهامدار ان دادیم . پس کو کجاست بعد چهار سال..اقا وزیر .استاندار حکومت اسلامی دروغ در اسلام حلاله که ما نمیدانستیم .چرا دادستان در دستگیری دروغگو های حکومتی که ترویج دروغ گفتن را عمل کردند را دستگیر نمی کنه .من به زودی
از دین خارج میشوم و گناهش را به این آقایون و نمایندگان مجلس که د رین خصوص کوتاه امدند می گذارم .

یاسر وطندوست

با عرض سلام خسته نباشید خدمت تمامی دوستان و هم بدبختی های عزیز ما یک غلطی کردیم سهام پدیده خریدیم اولش خوب بود ولی بعد فاتحه اش را خواندن خواهشمندم یا پول مارو بده یا تکلیفمون رو مشخص کن

علی فهیمی

حداقل همین بازار گرداننده راه بیندازید اون هایی که نیاز دارن سهام شون بفروشن نمیخاد به فکر ما باشی الان بگین سهام تون ارزون نفرشین هر سهمی شما ۳۰۰ بخرن ما راضی ام پول بگیرم
پدر مون در اومد پراید صفر سال ۹۳ دادم سهام خریدام
چند نفر دیگه اوردم سهام خریدن الان رو ام نمیشه بهشون جواب بده ام جنگ سوریه تموم شد دیگه اگه پول ما سود شون بدین راضی هستیم


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *