این پرونده مختومه نیست!

این پرونده مختومه نیست!

فرزانه شهامت-شهرآراآنلاین–  «یازده‌روز است که برای احقاق حقوق خودمان در این مجموعه جمع شده‌ایم. در این مدت یکی‌دو بار تعهدنامه‌داران به دفتر مدیرعامل دعوت شدند اما نتیجه ای نداشت. به اسم اینکه منتخب ستاد تدبیر، هر کاری که می‌خواهند انجام می‌دهند. اما انتقاد بزرگ‌ترمان به حقوق‌های نجومی است که مدیران و کارکنان پدیده دریافت می‌کنند. اگر پول دارند چرا حق و حقوق سهامداران را نمی‌‌دهند؟ اصلا این پول را به ازای کدام عملکرد مثبت دریافت می‌کنند؟»

وقتی از گلایه‌های این سهامدار و دیگران می‌پرسیم نمی‌دانند از کجا شروع کنند. فهرستی از وعده‌های عملی نشده مدیران پدیده را پیش رویمان می‌گذارند، مثل وعده رشد قیمت سهام در اردیبهشت امسال، صدور سند سهامداری با همکاری پست، بازگشایی دفتر سهام در کیش، طرح وثیقه کردن سهام پدیده و اخذ تسهیلات بانکی، ساخت‌وساز در مجموعه شهربازی سرپوشیده، اعمال نشدن سهام جوایز ابنیه در دو مرحله ٢٠ درصدی، واریز سهام جبرانی و غیره. بعضی‌هایشان خسته از صدایی که شنیده نمی‌شود، به سوالاتمان جواب نمی‌دهند. دیگری‌ دعایمان می‌کند و می‌گوید: اگر شما حرف ما را پیگیری کنید چه دلیلی دارد که سراغ رسانه‌های بیگانه برویم. چهار سال فراز و فرود پدیده، آن‌ها را خسته کرده است. می‌گویند چشم‌ امیدشان به دستگاه قضا و دادستانی است، دستگاهی که با وجود پیگیری نتوانستیم با مسئولانش صحبت کنیم.

آنچه گذشت…

گذشته‌ای را تورق می‌کنیم که دور نیست. روزهایی که سرمایه‌گذاری در پدیده، با آن تبلیغات پر‌طمطراق رسانه ملی و آگهی‌های تمام صفحه روزنامه‌‌ها از یک سرمایه‌گذاری سودآور حکایت می‌کرد. اما خبرهایی که این سال‌ها، ماه‌ها و هفته‌ها از پدیده و حال و روز سهامداران خُردش درز می‌کند، با گذشته توفیر دارد.

احتمالا ساخت‌وسازهای کوچک داخل شهر را دیده‌اید که اگر مجوزهای لازم را از شهرداری دریافت نکنند، بلافاصله با نصب تابلوی «پلمب شد» از فعالیتشان جلوگیری می‌شود. با این وجود چطور می‌شود که پروژه‌ای عریض و طویل بی‌مجوز قد علَم کرده باشد و تا سال‌ها کسی کاری به کارش نداشته باشد؟

سید امیرحسن قاضی‌زاده، نماینده مجلس شورای اسلامی، مختصر و مفید، پدیده را معلول فساد اداری و بی‌توجهی دستگاه‌های اجرایی می‌داند. شرح بروز این تخلف بزرگ را در صحبت‌های دبیر وقت شورای عالی معماری و شهرسازی این‌طور پیدا می‌کنیم. تخلفی که با آسیب به اعتماد عمومی و امنیت سرمایه‌گذاری، اقتصاد استان را متضرر کرد. اگر این پروژه می‌خواست مسیر قانونی را طی کند باید ابتدا از کارگروه و بعد، از شورای برنامه‌ریزی خراسان رضوی مصوبه می‌گرفت، سپس در شورای عالی شهرسازی و معماری تأیید می‌شد. اما دقیقا عکس این مسیر در پروژه طی و قبل از آنکه مجوزی گرفته شود ساخت‌و‌سازش آغاز شد.

البته پیروز حناچی دلیل وقوع این طنز تلخ را هم بیان می‌کند: «حمایت‌های بیجا». هر چند او صرفا به انعقاد بزرگ‌ترین قرارداد تبلیغاتی با صدا‌و‌سیما، به عنوان مصداق این حمایت‌های بیجا، اشاره می‌کند، اما بررسی حافظه رسانه‌های جمعی مصداق‌های متنوع‌تری از این حمایت‌ها را یادآوری می‌کند.

از افتخار تا رسوایی

در میان حامیان قدیم پدیده مسئولان متفاوتی را می‌شود پیدا کرد، کسانی که ناآگاهی‌شان نسبت به این پروژه پُرتخلف را به سختی می‌توان باور کرد، آن‌هم با توجه به جایگاه حقوقی‌ای که داشته‌اند‌ و دارند. مردم نیز به اعتماد آگاهی آن‌ها و تبلیغات چشم و گوش‌پُرکن پروژه، با هست و نیست خود پای کار آمده‌اند. به عنوان چند نمونه کوچک می‌شود به رئیس وقت کمیسیون اصل ٩٠ مجلس نهم اشاره کرد که اکنون نیز در کسوت نمایندگی مجلس قرار دارد. او سال ٩٣ در جریان بازدید از پروژه، شهر رؤیایی پدیده را در کشور بی‌نظیر خواند.

نماینده وقت تربت‌جام و تایباد در مجلس نهم نیز این پروژه را به لحاظ مدیریت درآمدهای مردمی با واژه بی‌نظیر توصیف کرده بود.

وی که عضو کمیسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی نیز بود با تأکید بر پرهیز از التهاب‌آفرینی و فراری دادن سرمایه‌گذاران خواستار حمایت دولت از کارآفرینان شده بود. فهرست حمایت‌ها همچنان ادامه دارد. نایب رئیس وقت کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یکی دیگر از مدح‌کنندگان پدیده شاندیز بود.

این نماینده کنونی مجلس که در دولت یازدهم، مشاور امور مجلس معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی بود، در جریان بازدید از پدیده، زبان به ستایش باز کرده و آن را پروژه‌ای بزرگ خوانده بود که نشان داده است می‌توان روی تدبیر تلاشگران ایرانی حساب باز کرد.

اما هیچ‌کدام از این ستایش‌ها به پای دفاع تمام‌قد نماینده عالی دولت در استان نمی‌رسید. استاندار وقت خراسان رضوی پای ثابت برنامه‌های افتتاح و رکوردشکنی‌های تبلیغاتی این پروژه بود. او حتی در برنامه‌های افتتاح این پروژه در خارج استان نیز شرکت و با بیان جملاتی چون «پدیده افتخار کشور است» خوراک لازم برای بمباران تبلیغاتی را فراهم ‌کرد. او البته در گفت‌وگویی که پس از عزل یکباره‌اش از سوی رئیس دولت دهم انجام داد، هرگونه ارتباط خود با پدیده را منکر شد و گفت: طبیعی است وقتی در مورد سرمایه‌گذاری در استان صحبت کنم، از آن در آگهی‌ها استفاده شود؛ و به نظر می‌رسد ماجرا به همین سادگی ختم به خیر شد.

همه‌ کاسه‌ها بر سر مردم شکسته شد

هفته پیش حجت‌الاسلام پژمانفر، نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، نیز در نشستی خبری که با حضور رسانه‌های گزینش شده همراه بود، پدیده را به بیماری تشبیه کرد که زمین خورد و همه ریختند تمام دارایی او را بردند. او گفت: موضوع پدیده هنوز یکی از مسائل اول کشور و استان ماست و مسئولان باید پاسخ‌گو باشند.

آن‌طور که از فحوای کلام این نماینده مجلس برمی‌آید، منظور از مسئولان صرفا بخش دولتی و به بیان دیگر ستاد تدبیر است. او عملکرد ستادی را که میراث‌ نسل قبلی مدیران را تحویل گرفته، این‌طور ارزیابی کرده است: رسما اعلام می‌کنم ستاد تدبیر تنها چیزی که حل کرد مشکلات خودش بود. در پدیده هرکسی یک سهم داشت، مردم هم مانند دیگران سهمی داشتند، اما همه‌چیز سر مردم شکسته شد. آیا جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، شهرداری، دیگر دستگاه‌های ناظر و متولی سهمی نداشتند؟ اتفاقا امروز دستگاه‌هایی که مقصر بوده‌اند سهم خود را گرفته‌اند اما مردم به‌ حق خود نرسیدند.

دلایل ایجاد پدیده را بگویید

این صحبت‌ها با واکنش‌های رسمی و غیررسمی مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری خراسان رضوی همراه بود. علی رسولیان در فضای تلگرام نوشت هیچ سازمانی در پدیده پولی دریافت نکرده است و فرمایشات آقای پژمانفر کذب محض است. کاش ایشان به دلایل ایجاد پدیده اشاره می‌کردند.

وی در گفت‌وگوی مبسوط با شهرآرا از عملکرد ستاد تدبیر دفاع، و قضاوت را به مردم واگذار کرد. او از تلاش‌هایی گفت که بدیهی است اگر از سوی دستگاه‌های ناظر به موقع انجام می‌شد، نیازی به توقف پروژه و زیان‌دیدگی سهامداران نبود.

رسولیان اظهار کرد: اینکه نماینده محترم مجلس گفته‌اند دستگاه‌های اجرایی به حقوقشان رسیده‌اند و ستاد تدبیر برای مردم کاری نکرده است، ناصحیح و نوعی فرافکنی است. به نظر می‌رسد بیش از آنکه بُعد فنی داشته باشد، از بارقه‌های سیاسی و فضاسازی برخوردار است؛ آن‌هم در شرایط موجود که امید و همراهی ضروری است. اگر منظور از تأمین حقوق دستگاه‌های اجرایی، پرداخت پول است که بنده تاکنون ندیده‌ام از شرکت پدیده پولی دریافت کرده باشند.

او ادامه داد: نمی‌گوییم مردم به خواسته‌شان رسیده‌اند یا اینکه حق ندارند به خواسته‌شان برسند، اما نمی‌شود انتظار داشت این حجم از مشکلات، زود به نتیجه برسد. در مجموع عملکرد ستاد تدبیر را مثبت ارزیابی می‌کنم، ستادی که متشکل است از دستگاه‌های دولتی، قضایی، نظارتی و امنیتی و هدفش حمایت از مردم و تأمین حقوق آن‌هاست. این اقدام که پرونده تغییر کاربری‌های پدیده را به دیوان عدالت بردیم، برای نپرداختن حق تغییر کاربری حکم گرفتیم و از پرداخت حدود ۶٠٠ میلیارد تومان جلوگیری کردیم چه معنایی جز احقاق حقوق سهامداران پدیده می‌تواند داشته باشد؟

او با مرده خواندن پروژه پدیده در ابتدای کار مدیریت ستاد تدبیر در سال ٩۴ اظهار کرد: این پروژه مجوزهای تغییر کاربری، شهرداری، محیط زیست و میراث فرهنگی را نداشت که با پیگیری ستاد، اخذ شد. ادعای آب‌ منطقه‌ای مبنی بر ساخت‌و‌ساز در حریم رودخانه رد و موضوع سند زمین‌ها، کاهش و تقسیط بدهی‌ به تأمین اجتماعی و اداره‌کل امور مالیاتی حل‌و‌فصل شد. همچنین برای نخستین بار در کشور کنسرسیوم بانکی‌ای متشکل از پنج بانک شکل گرفته، موافقت دریافت تسهیلات به میزان ۵٠٠ میلیارد تومان اخذ شده و از این میزان تاکنون ١٢٠ میلیارد تومان تخصیص پیدا کرده است.

رسولیان اضافه کرد: زمانی که ما، به عنوان ستاد تدبیر، به موضوع پدیده وارد شدیم، کسی در آن فعالیت نمی‌کرد. الان حدود دو هزار نفر شاغل دارد. رستوران‌ها و فروشگاه‌های زیادی در آن فعال شده‌اند و هر شب، جمعیتی از مردم منطقه و مشهدی‌ها برای گردش به آن مراجعه می‌کنند.

رسولیان در مورد آن بخش از سخنان حجت‌الاسلام پژمانفر که به اعتراض دیرهنگام دستگاه‌های اجرایی به تخلفات پروژه پدیده اشاره داشت نیز گفت: ستاد تدبیر نمی‌تواند پاسخ‌گوی تمام مدیران سابق و اسبق دستگاه‌های اجرایی و نظارتی باشد. هرکس باید پاسخ‌گوی عملکرد دوره خود باشد. دستگاه‌های نظارتی و قضایی باید در مورد عملکرد مدیران در دوره‌ای که پدیده ظهور کرد، اظهار نظر کنند.

پیگیری مطالبات سهام‌داران پدیده

مدیرعامل گروه شرکت‌های پدیده شاندیز نیز درباره پیگیری مطالبات سهام‌داران این شرکت گفت: نقد‌شوندگی سریع سهام با قیمت مناسب از مطالبات سهام‌داران است. در این راستا مجموعه پدیده شاندیز تلاش کرده است تا بسترهای لازم را برای پاسخ‌گویی به خواسته سهام‌داران فراهم کند.

ابوالفضل انتظاری با بیان اینکه قیمت سهم پدیده در ١٠ ماه گذشته روند افزایشی داشته است، افزود: با‌این‌حال قیمت سهام با انتظارات سهام‌داران فاصله دارد.

وی ادامه داد: به منظور پاسخ‌گویی به این مطالبه سهام‌داران و تعهدنامه‌داران، مذاکرات و تفاهم‌هایی با اشخاص حقیقی و حقوقی تأمین‌کننده مالی انجام شده است. وی ادامه داد: همچنین مذاکراتی برای ورود سرمایه‌گذار به مجموعه پدیده در جریان است. وی گفت: با به نتیجه رسیدن این اقدامات روند افزایش قیمت سهام پدیده ادامه می‌یابد.

انتظاری با اشاره به شایعاتی مبنی بر پرداخت حقوق‌های نجومی به مدیران و کارشناس پدیده گفت: این مسئله صحت ندارد و تمام پرداخت‌های پدیده شاندیز براساس قانون کار است.

وی با اشاره به مراجعه تعدادی از سهام‌داران به دفتر پدیده برای پیگیری مطالباتشان گفت: تعداد ٢٠ نفر از تعهدنامه‌داران به مجموعه مراجعه کردند و درخواست‌هایی مانند تسریع در نقدشوندگی با قیمت مناسب داشتند.

وی افزود: همکاران در پدیده این افراد را در جریان آخرین اقدامات صورت گرفته در این خصوص قرار دادند و در نهایت مقرر شد تا این افراد نماینده‌ای را برای پیگیری خواسته‌های خود به مجموعه معرفی کنند.

همچنین مدیرعامل گروه شرکت‌های پدیده شاندیز با بیان اینکه روز یکشنبه با مدیران بورس در تهران جلسه داشته است، گفت: در این جلسه آخرین وضعیت ورود پدیده به بورس مورد بررسی قرار گرفت.

این پرونده مختومه نیست

شنیده‌ها حاکی از اتمام انتقادات تعهدنامه‌داران پدیده است. آن‌طور که از صحبت‌های این افراد برمی‌آید، دلیل این تصمیم، خستگی است نه الزاما قول مساعد برای اتفاق‌های خوب.

سهامدار2

۱٫ لطفا خبر با عنوان زیر را که در سایت دنیای اقتصاد آمده را در سایتتون بگذارید:
داغ ترین پرونده های مفاسد اقتصادی تا به امروز کدامند.
۲٫ خواهشمندم امکان کپی و پیست را درسایت فعال کنید.
۳٫ امیدوارم که با توجه به اجازه رهبر انقلاب به قوه قضائیه مبنی بر انجام سریعتر روند پرونده های مفاسد اقتصادی، پرونده پدیده شاندیز، مجوزهاش، پولهای بلوکه شده اش و … زودتر تعیین تکلیف بشود.

بهروز

پژمانفر حرف حق و حرف دل مردم را میزنه ستاد تدبیر نیست ستاد که برای مردم سهام ۱۲۰۷۰ تومانی بفروشد و سهام ۴۰۰ تومانی بدهد این چه نوع حق مردم دادن است شما ۲۰۰ میلیون پول به من دادی الان میگم سهام بوده بیا ۲۰ میلیون بگیر ۱۸۰ میلیون ضرر کردی اخه دزد سر گردنه هم در قرن ۲۱ این کار را نمیکنه تاریخ این ها را خواهد نوشت اهای اعضای ستاد تدبیر اسم تان در تاریخ ثبت خواهد شد


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *