جزئیات طرح تغییر کاربری پدیده شاندیز تشریح شد؛ کالبدشکافی سلامت «پدیده»

جزئیات طرح تغییر کاربری پدیده شاندیز تشریح شد؛ کالبدشکافی سلامت «پدیده»

شهرآرا – حرف و حدیث‌ها بر سر تغییر کاربری پروژه پدیده شاندیز که روزی عنوان بزرگ‌ترین پروژه گردشگری شرق کشور را یدک می‌کشید، از اواسط مرداد آغاز شد. آیت‌ا… علم الهدی، نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد، همان موقع در دیدار با جمعی از خبرنگاران، موضوع تبدیل پدیده به قطب سلامت را رسانه‌ای کرد و اعلام کرد اگر این اتفاق رخ دهد، برای پیشبرد امور از این مسأله حمایت خواهد کرد.

به دنبال طرح این موضوع، بازار گمانه‌زنی‌ها درباره سرانجام پروژه گردشگری پدیده داغ شد تا اینکه رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در نشست هم‌اندیشی مدیرعامل گروه شرکت‌های پدیده شاندیز با مدیران دستگاه‌های اجرایی، خواستار اعلام رسمی موضع این شرکت درباره تغییر کاربری پروژه پدیده شد.

در همین نشست مدیرعامل گروه شرکت‌های پدیده شاندیز در تشریح ماجرای تبدیل پروژه به قطب سلامت گفت: از اواخر سال ٩۶ که بارقه‌های امید برای دریافت خط اعتباری از محل کنسرسیوم بانکی در دل ما زنده شد، در هیئت مدیره به این نتیجه رسیدیم که چندان لزومی ندارد مبالغ دریافتی را صرف تکمیل ساختار اولیه پروژه کنیم.

ابوالفضل انتظاری افزود: ساختار برخی از فضاهای پروژه پدیده شاندیز شکل گرفته است و امکان بازگشت به عقب و تغییر کاربری آن‌ها وجود ندارد اما مابقی فضاها که هنوز ساختار آن‌ها نهایی نشده است، می‌تواند تغییر کاربری پیدا کند.

وی ادامه داد: به منظور امکان سنجی تغییر کاربری برخی از فضاهای پروژه پدیده شاندیز، مطالعات کارشناسی توسط مشاور آغاز شد تا مشخص شود آیا هتل ۵ ستاره در المان اصلی پدیده حتما باید اقامتی باشد یا می‌تواند کاربری دیگری داشته باشد.

مدیرعامل گروه شرکت‌های پدیده شاندیز با بیان اینکه مرکز همایش‌های پروژه تنها ١٠ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، اظهار کرد: این موضوع که آیا ساختمان مرکز همایش‌ها می‌تواند کاربری دیگری داشته باشد یا حتما باید با همان کاربری اولیه تکمیل شود از سوی مشاور در حال بررسی است اما پیشنهادهایی ارائه شده است که این ساختمان به یک بیمارستان تبدیل شود.

وی افزود: یکی از پیشنهادها این است که مرکز همایش‌های پروژه پدیده شاندیز به بیمارستان فوق تخصصی قلب و عروق تبدیل یا در محل ساختمانی‌های اداری پروژه کلینیک‌های تخصصی سلامت با رویکرد زیبایی راه‌اندازی شود.

انتظاری ادامه داد: همان ابتدا که این پیشنهاد مطرح شد، به مشاور پروژه اعلام کردیم که به هیچ‌‌عنوان این پیشنهادات را تا تکمیل مطالعات، قطعی تصور نکنید اما در‌عین‌حال برای تبدیل پدیده به قطب سلامت پیش طرح هایی را آماده کرده‌ایم و حتی در صورت نیاز امکان استفاده از چند ١٠ هزار متر مربع زمین خالی مجاور پروژه هم وجود دارد.

وی با بیان اینکه مذاکراتی هم درباره تغییر کاربری پدیده با وزیر بهداشت و معاونان وی انجام گرفته است، گفت: مدیران وزارت بهداشت از این طرح استقبال کردند و وعده دادند که مجوزهای مربوطه را صادر کنند اما تأکید کردند که مشاور مطالعات اقتصادی پروژه را انجام دهد تا مشخص شود آیا این کار توجیه اقتصادی دارد یا خیر.

مدیرعامل گروه شرکت‌های پدیده شاندیز بیان کرد: مطالعات اولیه نشان می‌دهد که میان فضاهای احداث شده در پروژه پدیده با تغییر کاربری دیگر فضاها به سمت قطب سلامت، هم‌افزایی لازم وجود دارد.

وی به ماجرای اظهار نظر نماینده ولی فقیه درباره تغییر کاربری پروژه پدیده شاندیز هم اشاره کرد و گفت: صحبت‌های آیت‌ا… علم الهدی همان طرح پیشنهادی است که آماده کرده‌ایم. فردی که قرار بود طرح مذکور را به وزارت بهداشت ارسال کند، نسخه‌ای از آن را به همراه نامه‌ای به دفتر نمایندگی ولی فقیه در خراسان رضوی هم ارجاع داده بود.

انتظاری افزود: پس از اظهار نظر آیت‌ا… علم الهدی درباره پدیده، مکاتبه‌ای داشتیم و ایشان در پاسخ اعلام کردند که نه سرمایه‌گذار مشخصی برای مشارکت در طرح تبدیل پدیده شاندیز به قطب سلامت سراغ دارند و نه ایده‌ای در این زمینه دارند.

او در عین حال تأکید کرد که تبدیل پدیده به قطب سلامت به عنوان یک طرح اصولی دنبال می‌شود و در عین حال رضایت نماینده ولی فقیه از این اتفاق می‌تواند در پیشبرد امور پروژه مؤثر واقع شود.

مدیرعامل گروه شرکت‌های پدیده شاندیز در پایان از مختومه شدن پرونده شکایت وزارت جهاد کشاورزی با ادعای تغییر کاربری اراضی این پروژه خبر داد و افزود: جهاد کشاورزی مدعی طلب ١١٠٠ میلیاردتومانی از پدیده بود و حتی مصوبه‌ای از هیئت دولت هم دریافت کرده بود اما موفق شدیم این ادعا را در دیوان عدالت اداری رد کنیم.

 

﷯ حاشیه‌های پدیده اعتماد مردم و سهام‌داران را خدشه‌دار کرد

در ادامه این نشست هم‌اندیشی، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد خواستار اطلاع‌رسانی گسترده‌تر درباره اقدامات انجام شده برای ساماندهی پروژه پدیده شاندیز شد و گفت: در مواجهه‌های مردمی در سطح شهر یکی از مسائلی که همواره مورد سؤال قرار می‌گیرید، موضوع پدیده است. محمدرضا حیدری افزود: فرآیند مدیریت حواشی پدیده شاندیز به گونه‌ای بود که نه تنها اعتماد عمومی سهامداران را خدشه‌دار کرد بلکه سطح اعتماد مردم در فضای کلی جامعه را کاهش داد، بنابراین باید اعتماد عمومی دوباره جلب شود.

وی ادامه داد: حاکمیت در بازگشت اعتماد به مردم و ارتقای سطح اعتماد عمومی نقش بسیار مهمی دارد که باید به این وظیفه مهم به درستی عمل کند.

وی با بیان اینکه راه حل مشکلات موجود پدیده، ورود به بازار سرمایه است، گفت: اکنون با توجه به مشکلات اقتصادی، گرایش به بورس افزایش یافته است، بنابراین همه باید تلاش کنند تا زمینه ورود پدیده به بورس فراهم شود و بتوان از این ظرفیت طلایی استفاده کرد.

حیدری اظهار امیدواری کرد که برای حل مشکل سهامداران خرد پدیده قدم‌های جدی‌تری برداشته شود.

وی به موضوع تغییر کاربری پروژه پدیده شاندیز هم اشاره کرد و گفت: آیا این مسئله دارای مبنای خاصی است؟ اگر به این سؤال پاسخ داده نشود ممکن است دوباره شاهد بروز نگرانی‌هایی در سهامداران خرد باشیم.

عباس شیرمحمدی، رئیس اسبق شورای اسلامی شهر مشهد، هم در ادامه این هم‌اندیشی تأکید کرد: برای آنکه در قبال وضعیت کنونی پدیده، اعاده حیثیت شود، باید به شکل مستمر اقدامات انجام گرفته برای سر‌و‌سامان گرفتن پدیده، در رسانه‌های محلی منعکس شود.

براتعلی خاکپور، شهردار گلبهار، هم در این نشست گفت که بر روی تبلیغات باید سرمایه‌گذاری بیشتری شود تا مردم احساس کنند که چرخ اقتصاد پدیده دوباره به چرخش درآمده است.


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *