پاسخ مدیرعامل پدیده به انتقادات پژمانفر

پاسخ مدیرعامل پدیده به انتقادات پژمانفر

مدیرعامل شرکت‌های پدیده شاندیز با اشاره به انتقادات نماینده مردم مشهد به این مجموعه گفت: تقریبا از زمانی که پدیده شکل گرفته، آقای پژمان‌فر نماینده بودند، تاکنون چند مرتبه به این مجموعه مراجعه کردند؟ نماینده باید از همه جا با پرسش اطلاعات کسب کند تا به یک نتیجه برسد بعد آن را اعلام کند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، ابوالفضل انتظاری ظهر امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، با موضوع آخرین وضعیت پدیده شاندیز و پاسخ به اظهارات اخیر نماینده مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: ما امروز به نماینده محترمی پاسخ می‌دهیم که عنوان کرده در سه سال گذشته در پدیده هیچ اتفاقی نیافتاده، بلکه شرایط نیز بدتر از گذشته شده است.

وی افزود: این شرکت اگر بخواهد به روال خود ادامه دهد باید به ثبت و ضبط‌های درست خود بپردازد و مسائل حسابداری خود را ضابطه‌مند کند، خوشبختانه گزارش حسابرس در خصوص صورت‌های مالی و تلفیقی هم در سود زیان و ترازنامه مشهود است و خودمان را به استانداردهای حسابرسی نزدیک کرده‌ایم.

وی عنوان کرد: نماینده محترم یک صحبتی کردند که چرا شما پول سهام‌داران را پرداخت نکرده‌اید، باید بگویم در کلان کشور در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی وقتی موضوعی مطرح شده به این جمع‌بندی رسیده‌اند که این مجموعه ساماندهی شود و از طریق ساماندهی امورات شرکت سهام‌داران بتوانند به حقوق خود دست پیدا کنند.

مدیرعامل شرکت‌های پدیده شاندیز مشهد اضافه کرد: شرکتی منحل می‌شود که دارایی‌های آن کمتر از بدهی‌های آن باشد، در حالی که طبق کارشناسی که کارشناس قوه قضاییه انجام دادند، دارایی‌های این مجموعه بیشتر از بدهی‌های آن بوده است. آقایانی که نماینده مجلس هستند یکبار این قوانین را مطالعه کنند.

انتظاری تصریح کرد: آقای نماینده عزیز فرمودند که ستاد تدبیر برای مدیران حقوق مصوب کرده اما برای سهام‌داران فکری نکرده است، آیا مجلس شورای اسلامی برای نمایندگان وضع حقوق نکرده؟ آیا موکلین این نماینده عزیز ما دچار مشکلات نیستند؟ آیا کسانی که در اینجا مسئولیت گرفتند، نباید حقوق دریافت کنند؟

وی بیان کرد: اگر بنده یک ریال اضافه کار دریافت کردم مدیون تمامی سهام‌داران و این نماینده مجلس هستم. این نماینده محترم فرموند مسئولین پدیده به سفر می‌روند، بنده به عنوان مدیرعامل این مجموعه فراوان سفر رفتم اما یک مورد سفر خارجی نداشته‌ام بلکه سفرهای من به تهران و کیش صورت  گرفته است.

مدیرعامل شرکت‌های پدیده شاندیز مشهد تاکید کرد: بنده اگر در این سفرها یک شب در هتل اقامت داشته‌ام، باز هم مدیون تمامی سهام‌داران و این نمانیده مجلس باشم. تهران که رفتم در رستوران پدیده خوابیدم و زمانی که به کیش سفر کردیم در داخل پروژه شب را گذراندیم. آیا این نماینده وقتی به سفرهای خارجی سفر کردند ماموریت نگرفتند؟ سفرهایی که رفتند برای اقامت به هتل سر نزدند؟

انتظاری گفت: ما دو مرتبه در سال گذشته و سال جاری به مجمع نمایندگان استان نامه نوشتیم و اعلام کرده‌ایم بخشی از این سهام‌داران موکلین شما هستند و این افراد به شما مراجعه می‌کنند، سوالی دارند و ما آمادگی داریم که در جمع شما طرح موضوع پدیده را انجام دهیم و به سوالات شما پاسخ دهیم.

وی ادامه داد: تا به امروز که من در خدمت شما هستم این جلسه برگزار نشده، بنده با شخص آقای پژمان‌فر تماس گرفتم و اعلام کردم که چنین نامه‌ای را نوشتیم و وی عنوان کرده که پیگیر این جلسه خواهد شد و ما نیز گفتیم که ما آمادگی داریم که این جلسه را در مشهد یا تهران و یا در همین مجموعه پدیده برگزار کنید اما تاکنون علی‌رغم این قولی که به ما دادند شاهد این جلسه نبودیم، این صحبت‌ها به ۲ ماه قبل از عید باز می‎گردد.

مدیرعامل شرکت‌های پدیده شاندیز مشهد اظهار کرد: در این دو ماه گذشته نیز از طریق رسانه با ما و ستاد تدبیر صحبت کردند که نه ایشان شماره تلفن ما را دارند و نه پدیده را می‌شناسند و تنها از طریق رسانه با ما ارتباط برقرار کردند.

انتظاری خاطرنشان کرد: ما آمادگی آن را داریم که با ایشان جلسه بگذاریم یا حتی در مقابل اصحاب رسانه، صدا وسیما، نخبگان و دانشجویان و… مناظره برگزار کنیم، زیرا ما با اعتقاد و با افتخار در این مجموعه فعالیت کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه اگر حدود ۱۰ تا ۱۵ نفر به این نماینده مراجعه کردند، اما بارها و بارها بر سر همین میز ۵۰ نفر آمدند و ما با آن‌ها صحبت کرده‌ایم، افزود: همچنین در همه جلسات حتی در مقابل دانشجویان در نشست‌های پرسش و پاسخ نیز شرکت کردیم، الان هم در هر مکان و زمانی که اعلام کنند، آمادگی لازم را برای پاسخگویی داریم.

مدیرعامل شرکت‌های پدیده شاندیز مشهد ابراز عقیده کرد: ما توقع داریم زمانی که یک نماینده صحبت می‌کند از سر اطلاع و انصاف باشد، زمانی که یک نماینده صحبتی را ارائه می‌کند، یک نیم نگاهی به عمکلرد خودش در حوزه پدیده و سهام‌داری بیندازد.

انتظاری گفت: تقریبا از زمانی که پدیده شکل گرفته، آقای پژمان‌فر نماینده بودند، تاکنون چند مرتبه به این مجموعه مراجعه کردند؟ لطفا بگویند که ایشان برای سهام‌داران چه کاری کرده‌اند؟ نماینده باید از همه جا با پرسش اطلاعات کسب کند تا به یک نتیجه برسد بعد آن را اعلام کند.

وی بیان کرد: آقای پژمان‌فر اعلام کنند که به این منطقه گردشگری چه نگرشی دارند؟ چطور نمایندگان دیگر از همین استان آخر ماه که می‌شود روستا به روستا با مردم صحبت می‌کنند حتما آقای پژمان‌فر نیز این کار را کرده‌اند، در کنار این رفت و آمدها یک وقتی را برای بازدید از پدیده نیز اختصاص می‌دادند.

مدیرعامل شرکت‌های پدیده شاندیز مشهد با اشاره به اینکه امروز یک سال و چند روز است که مدیریت مجموعه پدیده را بر عهده گرفتم این نماینده در این مدت یک تماس تلفنی در خصوص پدیده با من برقرار نکرده‌اند، ادامه داد: چطور بعد از ۸ سال به این فکر افتاده‌اند که سهام‌داران به حقوق خود نرسیده‌اند و دیگران وظایف خود را انجام نمی‌دهند؟ اینگونه تداعی نشود که در این موارد شائبه‌های سیاسی مطرح باشد.

انتظاری ادعا کرد: اگر نام بنده را در اینترنت سرچ کنید بنده علاوه بر سمت‌های اجرایی، موقعیت‌های سیاسی بسیاری نیز داشتم روزی که به اصرار مسئولیت مجموعه پدیده را به من واگذار کردند، من از تمام مسئولیت‌های سیاسی خود از جمله نفر اول بودن خانه احزاب استعفا دادم، زیرا اعلام کرده‌ام که در پدیده باید فرای نگاه سیاسی فعالیت کرد. این سهام‌داران رنج دیده‌اند و با نگاه سیاسی کسی نباید در این مجموعه فعالیت کند و اولین انتصاباتی که در این مجموعه انجام دادم استفاده از نگرش‌های سیاسی مقابل علاقه شخصی‌ام بوده است.

وی بیان کرد: آقای دکتر بحرینی در ابتدای بحران‌های ما پا در پروژه گذاشتند و بانی بسیاری از فعالیت‌های خوب موجود در مجموعه ما شدند. در مسائل مربوط به بورس نیز ایشان وقت گذاشتند و ما از ایشان کمال تشکر را داریم. از دیگر نمایندگانی که همواره همراه ما بودند می‌توان به آقایان دهقان و قاضی‌پور اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت‌های پدیده شاندیز مشهد گفت: مجلس، قوه قضاییه و دولت در یک جبهه هستند و باید نسبت به یک دیگر هم‌افزایی داشته باشند، تخریب جوابگو نخواهد بود. ما در مجموعه پدیده به نقطه‌ای رسیدیم که وارد بازار سرمایه کشور خواهیم شد.

انتظاری خاطرنشان کرد: من نمی‌توانم این ادعا را مطرح کنم که ایشان با نگاه سیاسی صبحت کرده ولی در این جغرافیای زمانی جای تامل دارد. در این مدت سکوت اختیار کردند اما یکباره موضع‌گیری کنند آن هم زمانی که ما در آستانه این هستیم که ما می‌خواهیم مجمع عمومی سهام‌داران را برگزار کنیم.

وی افزود: وقتی صحبتی صورت گیرد، پژواکی در کل کشور دارد و آن فردی که می‌خواهد سهام من را خریداری کند، آیا این صحبت‌ها را مورد توجه قرار خواهد داد یا خیر.

مدیرعامل شرکت‌های پدیده شاندیز مشهد با اشاره به تاریخچه پدیده، بیان کرد: همانطور که می‌دانید پدیده، یک پروژه و سرمایه بزرگ مالی در شرق کشور بوده و بر اساس اتکا به اعتبارات دولتی ساخته شده است.

انتظاری خاطرنشان کرد: آنچه که در مجموعه پدیده در اختیار داریم، متکی به آورده‌های مردمی و غیردولتی است و اگر در مواردی از خط اعتباری و تسهیلات بانکی استفاده کردیم، متعهد به بازپرداخت آن خواهیم بود. همچنین هیچ یارانه ای بابت اصل و فرع تسهیلات از سوی دولت پرداخت نشده و نخواهد شد.

وی با بیان اینکه پدیده یک دوره اوجی را در ساخت و ساز و برند داشته است، اما در دی ماه ۱۳۹۳ دچار یک ناپایداری شدیم و این ناپایداری بدلیل اشکالات دستگاه های حاکمیتی ایجاد شده است، تاکید کرد: ذهنیت حاکمیت این بود که سهام و قیمت آن فرآیند طبیعی را طی نمی‌کند، در این راستا مجموعه صاحبان سهام اصلی و مدیران پروژه فراخوانده شده‌اند و تذکرات لازم نیز داده شده، حسب جلسات مهمی در استانداری بنا شد که متولیان وقت و صاحبان اصلی سهام نسبت به ضابطه‌مند کردن فعالیت‌ها و پاسخگویی به سهام‌داران اقدام کنند این دوره صاحبان و متولیان یک سال طول کشید اما تقریبا در ماه‌های پایانی سال ۹۴ بخشی از مراجعات دستگاه‌های حاکمیتی اعلام کردند که امکان ساماندهی امور دریافت مجوزها و پاسخگویی به سهام‌داران فراهم نیست.

مدیرعامل شرکت‌های پدیده شاندیز مشهد ادامه داد: بنابراین ضمن دادن وکالت راهبری و مسئولیت ساماندهی امور شرکت به دستگاه‌های حاکمیت سپرده شد.

انتظاری با بیان اینکه در ستاد تدبیر بنا شد که مشکلات موجود مجموعه ما رسیدگی شود که مسئولیت این ستاد نیز برعهده استاندار است، اضافه کرد: همچنین رییس کل دادگستری استان رییس سازمان بازرسی استان و دادستان مرکز استان در این ستاد عضویت دارند. در کنار این دستگاه‌ها چند دستگاه اجرایی مانند اطلاعات و امنیتی نیز قرار گرفته‌اند.

وی اظهار کرد: تاکنون بیش از۵۳ مورد جلسه رسمی چند ساعته در خصوص پدیده برگزارشده و در چارچوب الحاقیه‌های کشوری و استانی تصمیمات اجرایی نیز اتخاذ شده است، ستاد تدبیر برای راهبری مجموعه درون شرکت‌های پدیده یک هیات مدیره را نیز منصوب کرد.

مدیرعامل شرکت‌های پدیده شاندیز مشهد با بیان اینکه مجموعه پدیده از لحاظ اعتبارات اجتماعی لطمه خورد و به طبع سهام‌داران مطالبه سرمایه و حقوق خود را داشتند، گفت: ما نیز به گلایه سهام‌دارن حق داده‌ایم. همچنین افرادی که در دستگاه‌های حاکمیتی مسئولیت ساماندهی امور مجموعه را داشتند نیز در کنار مردم سهام‌دار اذیت شدند.

انتظاری ادامه داد: در شهر شاندیز پروژه‌های ما ۴۴٫۵هکتار عرصه دارد که فارغ از سند مالکیت بوده است اما خوشبختانه امروز ۳۱٫۵هکتار آن سند مالکیت اخذ کرده و ۱۳٫۵ باقیمانده نیز در حال اخذ سند است.

وی تاکید کرد: همچنین ساخت و سازهایی که در این مجموعه صورت می‌گرفت تراکم و کاربری نیز نداشت اما امروزه برای پروژه‌های تجاری ساخته شده ۵۰۶ هزار متر پایان کار دریافت شده است، این به این معناست که تراکم و کاربری نیز تثبیت پیدا کرده است.

مدیرعامل شرکت‌های پدیده شاندیز مشهد  با اشاره به اینکه نیاز آبی ما در سال یک میلیون متر مکعب است و طبق اندیشه بعضی از دوستان بنا بر این شد از سد ارداک خط انتقال آب را به پدیده انجام دهند که این امر بسیار کار سختی بود، تصریح کرد: اما خوشخبتانه امتیاز آب یک میلیون متر مکعب سالیانه دریافت شد و چند جبهه در پشت پروژه‌های ما قرار گرفته است.

انتظاری افزود: همچنین پیش‌بینی شده که در پیک مصرف نیز ۶۰ مگاوات برق نیاز داریم که خوشخبتانه دو پیمانکار قرار داد را بسته‌اند و کار انتقال خط برق و احداث و تجهیز ایستگاه‌ها را نیز انجام داده اند.

وی اضافه خاطرنشان کرد: اعتبارات هزینه‌ای انتقال برق به مجموعه ۲۸میلیارد تومان و هزینه آب نیز ۱۸٫۵میلیارد تومان بوده است. در حال حاضر برای ساخت و تکمیل پروژه‌های خود ۴۵ شرکت پیمانکار  و مشاور جز و کل با ما قرارداد دارند.

مدیرعامل شرکت‌های پدیده شاندیز مشهد  در خصوص آپارتمان‌های میان‌مرتبه نیز عنوان کرد: تعداد آپارتمان‌های میان مرتبه ۱۰۶۲واحد است، این پروژه‌ها باید دوساله تکمیل می‌شد اما با اقدامات خوبی که صورت گرفته آن را تا یک سال و نیم آینده تکمیل خواهیم کرد.

انتظاری تاکید کرد: به طور مستقیم در حوزه عمرانی ما روزانه ۱۸۰۰نفر نیرو مشغول به کار هستند. که عدد اشتغال غیر مستقیم نیز بیش‌تر از این رقم خواهد بود، به موازات کارهای عمرانی که در مجموعه پدیده انجام شده در حوزه بهره‌برداری تعداد واحدهای فعال ما در حال حاضر نسبت به سال گذشته ۳۰۰ درصد افزایش داشته و ما این ظرفیت را تا ماه‌های آینده و نسبت به سال گذشته به ۴۰۰درصد خواهیم رساند.

وی گفت: همچنین در فضای مجموعه پدیده ۲۲هزارمتر مربع هایپرمارکتی را در نظر گرفته‌ایم و در روزهای خاصی تخفیف‌هایی را برای مردم لحاظ کرده‌ایم. این هایپر به عنوان یک برند کشوری محسوب می‌شود. در برخی از روزهای تعطیل شاهد بازدید ۹۰۰۰نفر مراجعه کننده بودیم و فروش روزانه در برخی از روزها نیز از ۳۵۰ میلیون تومان نیز گذشته است.

مدیرعامل شرکت‌های پدیده شاندیز مشهد تاکید کرد: در بحث گروه‌های عمرانی نیز با وجود اینکه یک الی دو ماه گذشته شاهد اعتصاب کامیون‌داران بودیم اما اجازه ندادیم که پروژه‌های ما دچار وقفه شود و در نوساناتی که در قیمت مصالح نیز به وجود آمد، اجازه مکث در کار را ندادیم. همچنین درعید سال جاری روزانه ۱۲هزارنفر مراجعه‌کننده داشتیم که این رقم در روز سیزدهم تا ده هزار نفر نیز رسیده بود.


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *