تعیین نماد شرکت پدیده در سامانه کدال بورس

تعیین نماد شرکت پدیده در سامانه کدال بورس

نماد شرکت پدیده در سامانه کدال بورس تعیین و در پی آن صورت‌های مالی تلفیقی سال‌های ۹۳، ۹۴ و ۹۵ گروه شرکت‌های پدیده شاندیز با نماد “گتوشا” در سامانه کدال منتشر شد.

به گزارش خراسان رضوی، بر اساس صورت مالی تلفیقی  منتشرشده در سایت کدال www.codal.ir متعلق به سامانه جامع ناشران بورس و اوراق بهادار کشور، مجموع سرمایه گروه شرکت‌های پدیده شاندیز در پایان سال ۹۵ معادل ۵۲ میلیارد و ۱۵۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده است. همچنین جمع کل دارایی‌های گروه شرکت‌های پدیده شاندیز در پایان سال ۹۵ معادل دو هزار و ۵۲۲ میلیارد و ۸۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است و جمع کل بدهی‌های این شرکت تا پایان سال ۹۵ نیز معادل ۶۳۵ میلیارد و ۹۵۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است. البته به مبلغ بدهی‌های این شرکت باید جمع حقوق صاحبان سهام را نیز اضافه کرد که بر اساس صورت مالی گروه شرکت‌های پدیده شاندیز تا پایان سال ۹۵ این حقوق معادل یک هزار و ۸۸۶ میلیارد و ۱۳۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بوده است. لذا با در نظر گرفتن جمع بدهی‌های این شرکت و حقوق صاحبان سهام، این مبلغ معادل ۲ هزار و ۵۲۲ میلیارد و ۸۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان یعنی دقیقاً معادل کل دارایی‌های این شرکت در پایان سال ۹۵ بوده است.

بر اساس صورت مالی گروه شرکت‌های پدیده شاندیز؛ میزان سهام واگذارشده تا پایان سال ۹۵ در زیرمجموعه‌های این شرکت بدین‌صورت بوده که شرکت “ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز” تا پایان سال ۹۵ معادل ۴۲۲ میلیون و ۳۶۷ هزار و ۴۲۴ سهم را واگذار کرده که بهای تمام‌شده هر سهم این شرکت معادل ۷۳ هزار و ۱۵۵ ریال است. لذا بهای تمام‌شده کل سهام این شرکت معادل سه هزار و ۸۹ میلیارد و ۸۵۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده است. از سویی، قیمت واگذاری هر سهم این شرکت معادل ۸۲ هزار و ۶۰۰ ریال و ارزش کل مبلغ سهام واگذارشده این شرکت معادل سه هزار و ۴۸۸ میلیارد و ۷۶۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بوده است. درنتیجه میزان سود این شرکت از سهام واگذارشده تا پایان سال ۹۵، معادل ۳۹۸ میلیارد و ۹۰۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان  بوده است.

در این گزارش همچنین به وضعیت سهام واگذارشده دیگر شرکت های زیرمجموعه گروه شرکت‌های پدیده شاندیز یعنی شرکت “اعتباری ملل” در پایان سال ۹۵ اشاره‌شده که بر اساس آن، این شرکت ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار و ۹۹۲ سهم واگذار کرده که بهای تمام‌شده هر سهم این شرکت ۷۸۷ ریال بوده و بهای تمام‌شده این سهام معادل ۹۲۱ میلیون تومان و بهای هر سهم واگذارشده توسط این شرکت ۱۱۸۰ ریال بوده است که یک میلیارد و ۳۸۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان ارزش کل سهام واگذارشده این شرکت و سود ناشی از فروش سهام این شرکت تا پایان سال ۹۵ معادل ۴۶۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بوده است.درنتیجه مجموع سود ناشی از سهام واگذارشده دو شرکت زیرمجموعه گروه شرکت‌های پدیده شاندیز تا پایان سال ۹۵ معادل ۳۹۹ میلیارد و ۳۶۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بوده است.

سهام داران، متخصصان امور اقتصادی و همه افرادی که می خواهند از روند فعالیت های مالی این گروه شامل «شرکت توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده شاندیز، شرکت ابنیه و ساختمان، شرکت بین المللی پدیده شاندیز کیش، شرکت پدیده پارسیان توس، موسسه پشتیبانی سهام، شرکت تجارت الکترونیک کیش، موسسه تامین و توزیع کالاهای پدیده، شرکت آریا دوام، شرکت آریا بتن، شرکت بانی راه و موسسه ورزشی پدیده طلایی خراسان» آگاهی یابند، می توانند به سامانه کدال مراجعه کنند.

همچنین مخاطبان می توانند برای آگاهی از اطلاعات مالی گروه شرکت های پدیده در سال های ۹۳ تا ۹۵ به سامانه کدال به نشانی www.codal.ir مراجعه کنند.

توضیحات یک کارشناس

مدیرکل سابق امور مالیات استان در توضیح این موضوع که چرا در ترازنامه این شرکت مجموع دارایی‌ها برابر با مجموع بدهی‌ها و حقوق صاحبان سهام این شرکت در نظر گرفته‌شده است به خراسان رضوی گفت: معمولاً در ترازنامه‌های مالیاتی این دو رقم برابر باهم در نظر گرفته می‌شوند و این‌یک امر معمول است.

حمید ابدی درباره این که آیا این موضوع بیانگر آن است که دارایی‌های این شرکت پاسخ گوی بدهی‌های آن است یا خیر، گفت: مجموع دارایی‌ها بر اساس ارزش دفتری آن‌ها در نظر گرفته‌شده است. درواقع با توجه به این که این برآورد دارایی‌ها مربوط به پایان سال ۹۵ است باید دید که آیا ارزش امروز دارایی‌ها با آن چه در دفاتر ثبت‌شده برابر است یا خیر.

این کارشناس امور حسابداری افزود: به همین دلیل باید ارزش روز دارایی‌ها ارزیابی و بدهی‌های شرکت از آن کسر شود. سپس مبلغ باقی‌مانده از دارایی‌ها بر تعداد ارزش تقسیم شود. نتیجه به دست آمده بیانگر ارزش روز سهام شرکت خواهد بود. لذا باید دید ارزش روز سهام نسبت به ارزش اسمی سهام چه وضعیتی پیدا خواهد کرد. در این صورت می‌توان گفت که ارزش سهام این شرکت کاهش یا رشد داشته است.


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *