گلایه های نقد، پاسخ های نسیه

گلایه های نقد، پاسخ های نسیه

خراسان رضوی – با وجود اعلام اخبار و اطلاعات توسط مدیرعامل شرکت های پدیده که همگی نشان از پیشرفت این پروژه دارد، سهام داران این شرکت از عملکرد هیئت مدیره پدیده گلایه های فراوانی دارند، به طوری که در آخرین نشست خبری مدیرعامل شرکت های پدیده با خبرنگاران، جمعی از این سهام داران در بیرون از ساختمان اداری این شرکت با در دست داشتن نوشته هایی اعتراض خود را اعلام کردند و طی برگزاری نشست نیز شعارهایی را علیه هیئت مدیره و شخص مدیرعامل این شرکت سر دادند، شعارهایی که پس از مدتی در صدای موسیقی محیطی پروژه پدیده محو شد. آخرین تجمع این سهام داران معترض نیز پنج شنبه گذشته مقابل در استانداری خراسان رضوی برپا شد. حال برای پیگیری برخی از این گلایه ها و شنیدن حرف های چندتن از سهام داران پدیده با برخی از این افراد گفت و گو می کنیم.

۳۰۰ میلیون تومان بدهکارم و حکم جلبم آمده است

یکی از سهام داران دارای برگه تعهدنامه پرداخت، می گوید: مهر ۹۳ که هنوز پدیده به این اوضاع دچار نشده بود، برای فروش سهام خود اقدام کردم و متصدیان آن جا بدون ارائه هیچ سند و مدرکی در قبال خرید سهام من، در جواب گفتند برای تعیین تکلیف قیمت سهامی که فروخته اید، بهمن ماه مراجعه کنید. زمانی که در تاریخ اعلام شده دوباره به دفتر پدیده مراجعه کردم، در عوض پول به من برگه تعهدنامه ای دادند که روی آن تعهد شده بود اگر پول سهام تا تاریخ تعهد پرداخت که برای من شهریور۹۴ بود، پرداخت نشود، سود قابل توجهی روی سهام‌مان اعمال می شود. برگه ای که بعد فهمیدم هیچ ارزش قانونی برایم نداشته و از همان زمان برای شکایت به هر کجا مراجعه می کنم، شکایتم را ثبت نمی کنند.

وی ادامه می دهد: زمانی که مدیریت جدید روی کار آمد به تعهد مدیریت قدیم پایبند نماند و پرداخت تعهدنامه ها انجام نشد و در عوض آن، سایت اینترنتی ایجاد کرد تا بتوان از طریق آن سهام را خرید و فروش کرد، سایتی که هیچ وقت نوبت فروش سهام در آن به ما نرسید و روز به روز قیمت آن نیز کاهش یافت، چرا که کسی خریدار نبود و همه می خواستند سهام شان را بفروشند. این سهام دار اضافه کرد: هم اکنون من نه تنها ۱۰۰ میلیون تومانی را که در پدیده سرمایه گذاری کرده ام ، نتوانستم پس بگیرم بلکه به واسطه دسترسی نداشتن به آن پول ، اکنون ۳۰۰ میلیون تومان بدهکار شدم و چند طلبکار حکم جلب مرا دریافت کرده اند.

هیئت مدیره خودش قیمت سهام را پایین می آورد

یکی دیگر از سهام داران گلایه هایی را از وضع سهام پدیده مطرح می کند و مدعی است: هیئت مدیره روز به روز قیمت سهام را پایین تر می آورند تا خودشان بتوانند سهام بیشتری بخرند و زمانی که مجمع عمومی برگزار شد، رای بیشتری داشته باشند و بتوانند دوباره هیئت مدیره جدید را انتخاب کنند. او ادامه می دهد: کاری با قیمت سهام کرده اند که به زیر ۱۰۰ تومان رسیده و از طرفی هم عده ای دلال به دنبال بیرون آوردن این سهام ها از چنگ مردم ساده و زیان دیده هستند. وی می افزاید: علاوه بر همه این ها، مدیران فعلی پدیده هزینه هر قدمی را که قرار است برای پدیده برداشته شود، می خواهندبا اعطای سهام پرداخت کنند، خودتان شاهد بودید که مدیرعامل پدیده در خصوص تبلیغات حاشیه زمین فوتبال هم گفت هزینه این تبلیغات را احتمالا از طریق سهام بپردازیم.

سهام دار دیگری از مشکلاتش به واسطه خرید سهام پدیده می گوید: در سال ۹۲ به این امید که بتوانم با افزایش دارایی ام برای خرید خانه اقدام کنم، با تمام دار و ندارم سهام پدیده خریدم اما اکنون پنج سال از آن روزها می گذرد و حتی امیدی به پس گرفتن همان ۱۴ میلیون تومان هم ندارم. الان من مانده ام و مستاجری و گرانی ها و بچه هایی که مدرسه می روند و خرج دارند. آن چنان فشار زندگی زیاد است که کم آورده ام، حتی گاهی به حدی می رسم که به خودکشی فکر می کنم اما دلم برای بچه هایم می سوزد و منصرف می شوم.
مدیریت، هر سازمانی را دارای سهام می کند.

وقتی با یکی دیگر از سهام داران پدیده گفت و گو می کنیم، او می گوید: تبلیغاتی که هم اکنون پدیده در صدا و سیما انجام می دهد، تبلیغاتی خلاف واقع است چرا که همه تصاویر استفاده شده مربوط به دوران اوج پدیده است، در حالی که اکنون نه دیگر خبری از حضور گسترده مردم در هایپرمارکت و مجموعه تجاری است و نه سبزی چمن های میدان پدیده و تعداد قابل توجه کارگرانی که در این پروژه فعالیت می کنند. سهام دار دیگری می گوید: در این چهار سال علاوه بر غارت اموال شرکت، ۵٠٠ میلیارد تومان هم وام بانکی به بدهی های پدیده اضافه شد، اگر شما فهمیدید این پول ها کجا خرج شده به ما هم بگویید تا بدانیم.

پاسخ های مدیرعامل پدیده

پس از دریافت گلایه های چندین نفر از سهام داران پدیده، به منظور پیگیری آن ها به سراغ علی رسولیان، مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی می رویم تا با وی گفت و گو کنیم که او در پاسخ تنها می گوید اطلاعاتی در خصوص پدیده ندارد که به ما بدهد! مدیرعامل مجموعه شرکت های پدیده فرد دیگری است که پاسخ گلایه ها را از وی جویا می شویم. ابوالفضل انتظاری در گفت و گو با «خراسان رضوی» درباره وضع سهام داران دارای برگه تعهدنامه گفت: پس از واگذاری مدیریت مجموعه به دستگاه حاکمیت و ستاد تدبیر، این ستاد در خصوص این برگه های تعهدنامه در سال ۹۵ به این جمع بندی رسید که باید به جای پرداخت ریالی، به نحو دیگری پاسخگوی این تعهدنامه ها باشد و در قالب سهام در اختیار شرکت، این تعهدنامه ها را ایفا کند و دوباره به افرادی که این تعهدنامه ها را داشتند سهام اعطا شود. پس از این تصمیم برخی از افراد دارای برگه تعهدنامه برای ابطال مصوبه ستاد تدبیر به دیوان عدالت اداری شکایت کردند و پس از برگزاری جلسات، دیوان عدالت اداری رسیدگی به این پرونده را در صلاحیت خود ندید و پس از آن هم این مصوبه توسط هیچ مرجع قانونی باطل نشده است و تنها راه نقد شوندگی پول این افراد، فروش سهمی است که دارند.

تکذیب سهام داری اعضای هیئت مدیره

انتظاری همچنین با تکذیب پایین آوردن قیمت سهام توسط هیئت مدیره برای خرید ارزان تر سهام از مردم و به دست آوردن سهم حداکثری برای تعیین هیئت مدیره جدید، افزود: این تنها دروغ و افتراست، چرا که سهام داران پدیده مردم هستند و شخص حقیقی خاصی نداریم که سهام خاصی داشته باشد. مدیرعامل مجموعه شرکت های پدیده در واکنش به پرداخت دیون پدیده به صورت سهام و سهام دار کردن ادارات و بانک ها در پدیده نیز گفت: در پدیده بستانکاری هایی وجود دارد که یا باید تسویه ریالی شود یا از محل دارایی ها، پرداخت شود. آن چه پدیده هم اکنون دارد عبارت است از سهام و دارایی های ثابت. تا زمانی که سهام جایزه داشته باشد ممکن است افرادی این تقاضا را داشته باشند که در ازای طلبشان سهام دریافت کنند و این از لحاظ حقوقی و قانونی صحیح است و چه بهتر که چنین کاری انجام شود. وی درباره دریافت وام ۵۰۰ میلیاردی و حواشی مطرح شده در این باره نیز گفت: ۵۰۰ میلیارد خط اعتباری ایجاد شده تا بتوانیم ۲۵۸هزار متر مربع بخش تجاری و همه واحدهای آپارتمان های میان مرتبه را کامل کنیم که تاکنون ۱۵۰ میلیارد تومان آن تخصیص یافته است.

خوشبختانه پروژه از محل این خط اعتباری زنده شد و از برنامه زمان بندی جلو افتاد، هر قدر هم صورت وضعیت کار تهیه کنیم، تخصیص خط اعتبار ممکن است. انتظاری با بیان این که نبود نقدینگی مساوی با استهلاک هر روزه پروژه های عمرانی پدیده است، افزود: این ۵۰۰ میلیارد تومان باعث می شود پروژه هایی که تا حدودی پیشرفت کرده است، ادامه پیدا کند و با اتمام ساخت و ساز، ارزش افزوده ایجاد و تعهدات داده شده به پیش خرید کنندگان واحدها اجرا شود و به تبع آن می توان اقساط را پرداخت کرد تا رفت و آمدها در مجموعه افزایش یابد و رونق به مجموعه برگردد.

ارزش سهام با ورود به بازار بورس افزایش خواهد یافت

وی در پاسخ به گلایه دیگری درباره چشم انداز قیمت سهام با توجه به روند نزولی آن نیز گفت: مدیران فعلی و ستاد تدبیر وظیفه داشتند مشکلات حقوقی و مجوزی پدیده را حل و فصل کنند که انجام شده است، پس از آن وظیفه شروع مجدد انجام پروژه ها را داشتند که آن نیز محقق شده است سپس وظیفه خارج کردن پدیده از بحران را داشتند که آن را هم انجام دادند. حال مردم توقع دارند آثار وضعی اقدامات انجام شده در ارزش سهام، قابل لمس باشد که در خصوص ارزش سهام باید بگویم هم اکنون این سهام در بازار محلی عرضه می شود و مبتنی بر سرمایه های محلی است و به واسطه ورود آن به بورس و بازارهای بزرگ تر کشوری قیمت و نقد شوندگی آن بسیار متفاوت با وضعیت موجود می شود.

سهام داران بیایند و با چشم خود پیشرفت‌ها را ببینند

انتظاری در خصوص ادعای تبلیغات خلاف واقع این شرکت نیز گفت: پدیده از ابتدا دشمنان و رقبایی داشته و هنوز هم تخریبچی هایی دارد و در آینده نیز عاری از این فضا نخواهیم بود. برای این که ثابت کنیم آن‌چه اعلام می کنیم، واقعیت دارد، به صورت هفتگی اعلامیه می‌زنیم که سهام داران و ذی نفعان می توانند به صورت گروهی به مجموعه مراجعه کنند و با چشم خود ببینند آن چه می گوییم اتفاق افتاده است یا خیر، آیا افرادی که چنین حرف هایی را می زنند به مجموعه مراجعه کردند تا با چشم خود واقعیت را ببینند؟


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *