چهارمین جلسه محاکمه متهمان پرونده پدیده شاندیز؛ پخش کلیپی از سخنان متهم ریاحی در جمع سهامداران/ تقدیر و تشکر جمعی از سهامداران از سعه صدر دادگاه در استماع سخنان شکات و جدیت مسئولان قضایی در زمینه اجرای قانون

چهارمین جلسه محاکمه متهمان پرونده پدیده شاندیز؛ پخش کلیپی از سخنان متهم ریاحی در جمع سهامداران/ تقدیر و تشکر جمعی از سهامداران از سعه صدر دادگاه در استماع سخنان شکات و جدیت مسئولان قضایی در زمینه اجرای قانون

خبرگزاری میزان– چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده موسوم به شرکت پدیده به ریاست قاضی منصوری برگزار شد.

به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمین پرونده شرکت پدیده در دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور، با حضور جمعی از شکات، سهامداران، نمایندگان سازمان‌ها و ادارات دولتی، وکلای مدافع متهمین، اصحاب رسانه و مطبوعات و وکلای شکات به ریاست قاضی منصوری در مشهد برگزار شد.

در ابتدای جلسه قاضی منصوری با اشاره به روند رسیدگی به پرونده و با اعلام رسمیت دادگاه، از حاضران خواست تا نظم جلسه و موازین تذکر داده شده قانونی را در صحن علنی رعایت کنند.

پس از انجام مواجهه حضوری بین متهمین و کارشاسان حاضر در صحن علنی، قاضی منصوری از یکی از وکلای جمعی از شکات خواست تا نسبت به ارائه شکایت و مطالب خود اقدام کند.

باتوجه به اتمام اظهارات وکیل شکات، قاضی منصوری از نمایندگان جمعی از شکات حاضر نیز خواست تا به بیان شکایت خود علیه متهمین پرونده بپردازند.

در این هنگام رئیس جلسه از شکات این پرونده خواست تا لوایح خود را به دفتر دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور در مشهد تسلیم نمایند.

پس از آن رییس دادگاه از نماینده دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی خواست تا کیفرخواست متهم محمدرضا ریاحی فرزند علی اصغر را قرائت نماید.

مشارکت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور، تصاحب و حیف و میل اموال مردم و تشکیل شبکه کلاهبرداری با استفاده از تبلیغات عامه از جمله اتهامات نامبرده طبق کیفرخواست صادره توسط دادسرای عمومی و انقلاب مشهد است.

با قرائت کیفرخواست، قاضی منصوری از متهم خواست تا به سئوالات و اتهامات مطرح شده با در نظر گرفتن صداقت پاسخ دهد.

قاضی منصوری هنگام تفهیم اتهام و طرح سئوال، خطاب به متهم گفت: با توجه به حجم عظیم تحقیقات انجام شده و گزارشات مراجع قانونی و اقاریر صریح متهمان در مرحله تحقیقات؛ تاکید می‌کنم که به سئوالات طرح شده دقیق و مبتنی بر حقیقت پاسخ دهید.

در این هنگام متهم محمدرضا ریاحی خطاب به دادگاه گفت: تمامی اظهارات خود در مراحل مختلف تحقیقات مقدماتی را قبول دارم.

وی گفت: شرکت پدیده از سال ۱۳۹۲ وارد بحران شد و چنانچه دادستانی به موضوع ورود نمی‌کرد، شاهد رویداد مشکلات بسیار بیشتری می‌بودیم.

متهم ریاحی در پاسخ به سئوال دادگاه مبنی بر نحوه قیمت گذاری سهام شرکت پدیده گفت: تعیین ارزش قیمت سهام توسط آقای پهلوان صورت می‌گرفت، ضمن اینکه رقابت با چند شرکت دیگر تشدید کننده تخلفات در زمینه تعیین ارزش سهام بود.

در این هنگام نماینده دادستان با اشاره به اقاریر صریح متهم در مرحله تحقیقات مقدماتی خواستار پخش کلیپ سخنان متهم در جمع سهامداران شد که این درخواست با موافقت رئیس دادگاه مواجه شد.

پس از پخش مستندات ارائه شده توسط نماینده دادستان و پخش کلیپ سخنرانی متهم ریاحی در جمع سهامداران؛ قاضی منصوری از وکیل مدافع متهم محمدرضا ریاحی خواست تا به دفاع از موکل خود بپردازد.

پس از اتمام دفاعیات وکیل مدافع متهم، دادگاه از وکیل جمعی از شکات خواست تا به بیان مطالب خود بپردازد و پس از آن نیز قاضی منصوری از نماینده دادستان خواست تا کیفرخواست متهم احسان محسنی ثانی فرزند محمدرضا را قرائت کند.

متهم محسنی ثانی بواسطه انجام تبلیغات غیر واقعی؛ در راستای بالا بردن کاذب قیمت سهام پدیده نقش داشته است و طبق کیفرخواست صادره توسط دادسرای عمومی و انقلاب مشهد، نامبرده متهم به معاونت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور از طریق تسهیل وقوع بزه و ارائه طریق ارتکاب جرم و تحصیل مال از طریق نامشروع است.

نماینده داستان در خصوص نحوه عملکرد متهم محسنی ثانی گفت: نامبرده به تبلیغات غیر واقعی برای پدیده جهت افزایش قیمت حبابی سهام، مبادرت می‌نموده و علیرغم الزام قانونی به عنوان “سهامی خاص ” در تبلیغات اشاره‌ای نمی‌شود، حال آنکه طبق قانون ذکر آن در تبلیغات، الزامی بوده است.

نماینده داستان در خصوص نحوه عملکرد متهم محسنی ثانی گفت:نامبرده به تبلیغات غیرواقعی برای پدیده جهت افزایش قیمت حبابی سهام، مبادرت می‌نموده و علی رغم الزام قانونی به عنوان “سهامی خاص ” در تبلیغات اشاره‌ای نمی‌شود حال آنکه طبق قانون ذکر ان در تبلیغات، الزامی بوده است.

با توجه به اظهارات متهم محسنی ثانی؛ حسابرس ویژه پرونده با کسب اجازه از محضر رییس دادگاه و در واکنش به سخنان متهم گفت: متهم تعداد زیادی سهام هدیه به صورت رایگان از این شرکت دریافت کرده است.

پس از انجام مواجهه حضوری بین وکیل جمعی از شکات و ارائه سخنان نماینده دادستان و وکیل مدافع متهم، قاضی منصوری ادامه رسیدگی به اتهامات متهمین پرونده شرکت پدیده را به صبح فردا موکول کرد.

در پایان چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمین شرکت موسوم به پدیده، جمعی از سهامداران از سعه صدر دادگاه در استماع سخنان شکات و جدیت مسئولان قضایی در زمینه اجرای قانون؛ تقدیر و تشکر کردند.

سهامدار2

یکی به این قاضی بگه اگه اینها هر کار اشتباهی کردند اما یک کار درست انجام می دادند. پیشرفتی که این پروژه توی این ۵ سال با مدیران دولتی داشته اگه دست همون مدیرای قبلی بود توی ۶ ماه انجام می شد. منظورم اینه که اگه مدیران قبلی تا حالا راس کار بودند پروژه های مشهد، کیش و رامسر رو تموم کرده بودند و دنبال جای جدید بودند.
هر کی حرف منو تایید میکنه نظرش را بگذاره.

سهامدار2

یکی از چیزهایی که توی این گزارشات جلسات دادگاه، حرفهای تکراری و همش تشکر از هم دیگه است. این از اون تشکر میکنه اون از این. یکی نیست به این ها بگه یه کم دیر نشده برای تشکیل دادگاه! ۵ سال از چیزی که طبق گفته شما جرمه می گذره ها. سرعت لاک پشت برای سرعت رسیدگی به این پرونده مثل سرعت نور می مونه.
به عنوان مثال من در شهریور ۹۳ با ۱۰ میلیون تومن سرمایه گذاری تو پدیده می تونستم ۱۰ تا سکه بخرم. اما الان شاید دو تا بتونم. تازه اگه امسال به سرانجام برسه!

سهامدار2

سایت پدیده رو بروید نگاه کنید. هنوز یه نظرسنجی برای سال ۹۵ هست که تا حالا بر نداشتند. احتمالا چون توی دو سال ۹۶ و ۹۷ اتفاق مهمی برای پدیده نیفتاده
اما مثل فاتحان جنگ، اخبار دادگاه رو به روز می گذارند

رسول

من از سال ۹۲ سهام دار این شرکت هستم با اینکه تا همین الان کلی ضرر کردم ولی بنظرم پهلوان مقصر این ماجرا نیست بلکه مسئولان وقت باید محاکمه بشن.همین رشیدیان از این پروژه به عنوان پروژه ملی اسم برد توی رسانه ها!چطور اون موقع مجوز قانونی داشت الان غیر قانونی شد؟اگه قانونی هست واسه همه باید درست اجرا بشه.درضمن تعهدنامه داران سهام نمیخان اصل تعهد وجریمه دیر کرد دقیقا مثل بانک اسلامی خودشون یاعلی ….به امید خبرهای خوب


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *